progesteron.gen.tr https://www.progesteron.gen.tr Progesteron, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, progesteron.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 14 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Progesteron İğne https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-igne.html Mon, 26 Nov 2018 20:45:23 +0000 Progesteron İğne: Progesteron hormonunun görevi, oluşabilecek hamilelik durumu için rahmi hazırlamak ve hamilelik gerçekleşmiş ise bu durumun sürdürülmesini sağlamaktır. Progesteron hormonu, plasenta ve böbrek üstü bezinden sa Progesteron İğne: Progesteron hormonunun görevi, oluşabilecek hamilelik durumu için rahmi hazırlamak ve hamilelik gerçekleşmiş ise bu durumun sürdürülmesini sağlamaktır. Progesteron hormonu, plasenta ve böbrek üstü bezinden salgılanır. Progesteronun bir diğer görevi ise dölyatağı kaslarının kasılmasını en aza indirerek düşük riskini engellemektedir. Daha önceki gebeliklerinde düşük yapmış olan veya düşük olasılığı yüksek olan hamile bayanlara doktorları tarafından progesteron iğne tavsiye edilir. Bu iğne progesteron hormonunun salgılanmasını artırır. Progesteron hormonunun düşüklüğünden kaynaklanan düşüklerde, kandaki progesteron hormonunun artmasını sağlamak için iğne veya haplar kullanılır.  Doktorun tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Düzenli olarak kullanıldığında  bu iğne progesteron hormonunun artmasını sağlayacaktır ve buna göre doktor kullanmaya devam edip, etmemenize karar verebilir.

Progesteron İğneProgesteron hormonunun normal değerleri:
Erkek:0.1-1 ng/ml
Kadın:<12 yaş: 0,10-0,31 ng/ml
>12 yaş: 0,10-1,00 ng/ml

Progesteron değerleri yapılan tahlilin adet dönemi içinde uygulanan adet gününe göre değişkenlik gösterebilir. Progesteron hormonu kan tahlili yaparak öğrenilir. Bu testle birlikte rahimde yumurtlama durumunun var olup,olmadığına bakılır. Test sonucu 10 ng/ml ve üstündeyse rahimde yumurtlama vardır. 10 ng/ml altındaysa yumurtlama yoktur. Progesteron testi ile aynı zamanda kısırlık olup olmadığı sonucuna da varılabilir. Eksik değerlerde progesteron iğne kullanılabilir.
]]>
Progesteron Kaç Olmalı https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-kac-olmali.html Tue, 27 Nov 2018 11:42:04 +0000 Progesteron Kaç Olmalı, Progesteron değerlerinin ölçülebilmesi için progesteron testinin yapılması gerekmektedir. Bu test uzman kişiler tarafından yapılır ve kan tahlili ile sonuç gösterir. Yapılan testin sonucuna göre r Progesteron Kaç Olmalı, Progesteron değerlerinin ölçülebilmesi için progesteron testinin yapılması gerekmektedir. Bu test uzman kişiler tarafından yapılır ve kan tahlili ile sonuç gösterir. Yapılan testin sonucuna göre rahimde yumurta olup olmadığına bakılır. Test sonucunda 10ng/mg değerinin üzerinde ise yumurtlama olduğu varsayılır. Progesteronun değerleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Değerlerin değişiklik göstermesi kişinin vücut sistemi ile alakalıdır. Progesteron değerleri testinin adet döneminde yapılması ile ya da adet dönemi sonrasında yapılması değişkenlik gösterir. Adetin siklusunun ilk yarısında yapılan progesteron testi ile adet siklusunun ikinci yarısından sonra yapılan progesteron testi farklılık göstermektedir. Erkeklerde progesteron hormonu değerleri 0.1-1 ng/ml olarak belirlenir. Kadınlarda ise progesteron hormon değerleri, luteal faz normal değerlerinde 4-25 ng/ml değerinde, faliküler faz normal değerlerinde, 0.2-1.4 ng/ml değerinde sonuçlar vermektedir. Ayrıca kadınlarda menopoz dönemlerinde, yaklaşık 0.1-1 ng/ml normal değerlerinde farklılık göstermektedir. 

Progesteron: Kadınlarda ön hipofiz tarafından salgılanan lutein yapan hormonun aracılığıyla yumurtalıklar tarafından salgılanmış olup insan ve diğer canlılarda gebelik ve adet döngüsünün de önemli etkisi olan steroit ve cinsiyet hormonudur. Progesteron hormonu düzenli olarak her ay rahmi hamilelik için düzene sokan bir kadınlık hormonudur. Ayın ikinci yarısından sonra progesteron miktarı bir veya iki gün içerisinde yükselir ve adet kanaması ile tekrardan düşer. Kullanılan doğum kontrol hapları progesteronun sentetik formlarındandır. Progesteron, yumurtalıklar aracılığıyla salgılanan bir cinsiyet hormonudur. Ön hipofiz ile salgılanan lutein yapan hormonun aracılığıyla üretilir.Progesteron Kaç Olmalı Progesteron hormonu genel etkilerini kadının cinsel organlarında belli eder. Östrojen hormonunun fonksiyonlarını bastırarak östrojen hormonuyla beraber birkaç değişimlere sebep olur. Döl yatağı, uterus kas dokusunun minimum seviyeye inmesini sağlayarak  kasılmayı zorlaştırır. Böylelikle progesteron salgısının artmasına yardımcı olur. Döl yatağının ağzında olan serviks bezlerinin salgısı ile birleşerek özelliklerini değiştirir. Böylelikle döl yatağında döllenen yumurtaların daha rahat bir şekilde yerleşmesi için lazım olan yeri hazırlar. Böylelikle hamileliğin başlamasını aynı zaman başlayan hamileliğin sürmesine ve bu hormonlarla beraber meme dokusunun gelişmesine yardımcı olur. Meme dokusunun gelişmesine bağlı olarak doğumdan sonra süt gelmesini sağlayan hormondur.
]]>
Aşılama Sonrası Progesteron https://www.progesteron.gen.tr/asilama-sonrasi-progesteron.html Tue, 27 Nov 2018 18:51:25 +0000 Aşılama Sonrası Progesteron, bayanlarda ön hipofizde salgılanan lutein hormonunun denetiminde olan, yumurtalıklarda salgılanan ve gebelikte etkili olan cinsiyet hormonuna progesteron denir. Bazen nedeni belli olmayan kısırlık ve sper Aşılama Sonrası Progesteron, bayanlarda ön hipofizde salgılanan lutein hormonunun denetiminde olan, yumurtalıklarda salgılanan ve gebelikte etkili olan cinsiyet hormonuna progesteron denir. Bazen nedeni belli olmayan kısırlık ve sperm sayısı, yapısı normalin altında olan hastalara progesteron aşısı uygulanmaktadır. Aşılama sonrasında progesteron hormonu ile alakalı bilgileri aşağıda paylaşacağız. 

Aşılama sonrası progesteron ağrı yapar mı

Hormon aşılandıktan sonra çok az bir kasık ağrısı görülebilir. Bu ağrı normal olarak kabul edilir. Bazı hastalarda ağrıya hiç rastlanmayabilir. Bu nedenle anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Eğer aşılamadan sonra aşırı derecede bir ağrı görülürse bunun aşılama ile hiçbir alakası yoktur. Bu nedenle hemen bir doktora başvurulması ve muayene olunması gerekmektedir. 

Aşılama sonrası kan görülmesi normal midir

Aşılama sonrası genellikle kanama görülmez. Fakat bazı durumlarda ameliyat sırasında kullanılan aletler nedeniyle küçük kanamalar görülebilir. Aşılamadan yaklaşık 15 gün sonra gebeliğin rahim içine yerleşmesi sebebiyle kanama görülür. Bu kanama da normal bir kanama olarak görülmektedir.

Aşılama Sonrası ProgesteronAşılama sonrası progesteron kullanımı nasıl olmalıdır

Genellikle aşılama sonrasında progesteron kullanımına gerek yoktur. Ancak bazen doktor önerisi ile kullanımında fayda görülür. Doktor kararı ile hastanın progesteron kullanımına karar verilir. 
Ayrıca aşılama sonrasında anne adayı şunları yapmalıdır:
 • Yarım saat kadar dinlenmelidir.
 • En az iki gün cinsel ilişkide bulunulmaması tavsiye edilir. 
 • Ayrıca aşılamanın uygulandığı gün banyo yapılmaması gerekir. 
 • 15 gün sonra gebelik testi yapılmalıdır. Testten hemen 3 hafta sonra gebelik belirtileri görülebilir. 
 • Bu yöntem en fazla 3 kez yapılabilir. Bu aşamadan sonra tüp bebek tedavisine geçilir. 
]]>
Progesteron Hapı https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-hapi.html Wed, 28 Nov 2018 06:06:21 +0000 Progesteron Hapı, önceden düşük yapmış olan ya da düşük riski bulunan anne adaylarına progesteron ilaçları tavsiye edilmektedir. Çünkü önceden düşük yapan bütün anne adayları hamilelik dönemlerinde oldukça temkinli Progesteron Hapı, önceden düşük yapmış olan ya da düşük riski bulunan anne adaylarına progesteron ilaçları tavsiye edilmektedir. Çünkü önceden düşük yapan bütün anne adayları hamilelik dönemlerinde oldukça temkinli şekilde yaklaşmaktadır. Eğer ilk gebelikte düşük yapmışsanız mutlaka gebelik dönemi süresince mutlaka bir uzman jinekolog tarafından takip altında bu süreç geçirilmelidir. Jinekolog uzman tarafından anne adayına tavsiye edilen progesteron ilaçları düşük ihtimalinin en aza indirilmesi  ve progesteron hormonunun normal olarak salgılanmasında oldukça faydalıdır. Ayrıca progesteron hormonu kadının yumurtlama döneminden sonra yumurtalıklardan salgılanarak rahmin içerisini döşemiş olan tabakanın da desteklenmesinde oldukça büyük rol oynamaktadır. 

Progesteron Hapı Ne İçin Kullanılmalıdır, çoğunlukla progesteron düzeyi düşük olan kişilerin gebelikleri düşük ile sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Genellikle her gebeliğinde düşük olan kadınlarda özellikle progesteron düzeyleri oldukça düşük olmaktadır. Bu nedenle kanda mevcut olab progesteron düzeyini dengelemek ya da arttırmak için mutlaka progesteron hapı kullanılmalıdır. Ayrıca uzmanlar özellikle arka arkaya düşük ile sonuçlanmış olan anne adaylarına progesteron ilacı kullanılması tavsiye etmektedir. 
Progesteron Hapı

Progesteron Hapı Ne İşe Yaramaktadır, kişinin kanındaki progesteron hormonunun seviyesinin arttırılması sağlanarak meydana gelen düşük riskini büyük ölçüde ortadan kaldırmak için progesteron hapı kullanılmaktadır. Fakat progesteron hapının mutlaka uzman bir jinekolog gözetiminde kullanılması önerilmektedir. Progesteron hapı çoğunlukla gebelik dönemlerinde belirli süre zarfında kullanılması çok daha faydalı olmaktadır. Progesteron hapı kullanan her kadında farklı zamanlarda etki gösterebilmektedir. Özellikle progesteron hapı anne adayının gebeliğinin son dönemlerine kadar rahatlıkla kullanılmakta, aynı zamanda düşük riskinde ciddi oranda azalmalara gösterirken, anne adayının düşük yapma korkusunu da hafif de olsa yenebilmesini sağlamaktadır.

]]>
Progesteron İçeren İlaçlar https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-iceren-ilaclar.html Wed, 28 Nov 2018 20:19:29 +0000 Progesteron içeren ilaçlar, adet söktürücü özelliği bulunan ve adet kanamasını gün ve miktar olarak düzene koyan ilaçlardır. Gebelik olmadığı durumlarda adet kanamasının daha kolay gelmesine yardımcı olan öz Progesteron içeren ilaçlar, adet söktürücü özelliği bulunan ve adet kanamasını gün ve miktar olarak düzene koyan ilaçlardır. Gebelik olmadığı durumlarda adet kanamasının daha kolay gelmesine yardımcı olan özelliği ön plana çıkar. Bu ilaçlar aslında doğum kontrol hapları grubunda yer alır ve hergün kullanılmak suretiyle doktor tarafından verilir. Progesteron içeren ilaçların tamamı östrojen içermezler, aksine nörotindron yani progesteron hormonu içerirler.

İçerdikleri progesteron hormonunun etkisi ile LH baskılanır ve ovulasyon durumunu engelleyerek adeti düzenlemeye yardımcı olur.


Progesteron içeren ilaç isimleri arasında ilk olarak bilindik minipill ve progestan hapları olmaktadır. Adet kanamasının problem yaşanmadan şekilde gelmesi ve adet kanamasının gecikmesini engellemek adına yardımcı olan bu haplar, adet kanamasının ilk gününde alınırlar ve doktor kontrolü ile kısa bir süre sonra bırakılıp adet kanamasının gelinmesi beklenir. Bu şekilde yapılmasının en önemli nedeni progesteron hormonunun salgılanması ancak adet döneminin ikinci evresinde gerçekleşmiş olmasıdır. Progesteron hormonu azaldığı sürece adet kanaması gerçekleşmektedir.

Adet döneminde yeterli miktarda kanaması olmayan veya hiç kanama görmeyen kadınlara verilen progesteron içeren ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde verilmesi gerekir. Asla adet kanaması görmeyen bir hastanın kendi insiyatifine dayanarak bu ilaçları alması veya yarıda bırakması gibi bir kullanım alışkanlığına girmesi uygun değildir. Çünkü pregesteron içeren bir çok ilaç vardır ve doktor kontrolü ile bu ilaçlardan  biri uygun görülerek kullanabilir. 

Progesteron içeren ilaç isimleri

 • Crinone Vajinal jel
 • Synergon (Ampul)
 • Cyclogest (Ovül)
 • DI-PRO (Oleosum Ampul)
 • Progestan Kapsül
 • Progynex (Yumuşak Kapsül)

Bu ilaçlardan kapsül olanlardan birini kullanırsanız ve kullanmaya başlamışken unutursanız veya her zaman aldığınız saatten üç saatten daha uzun bir süre sonra hatırlayarak alırsanız hemen bir minipill almalısınız. Başka ilaçlar kullanıyorsanız bu ilacı normal zamanda alabilirsiniz. Çok geç vakitte aldığınız ilaç üç saatten daha uzun bir süre sonra alsanız bile sizi gebeliğe karşı yine de koruyacaktır ve progesteron hormonu salgılayarak adet kanamanız gecikmeyecektir. İlacınızı almayı tamamen unuttuysanız ve başka bir kontraseptif kullanmamışsanız doktorunuza başvurmakta sizin yararınıza olacaktır.

Progesteron İçeren İlaçlar

Progesteron içeren ilaçların avantajları arasında şunlar sayılabilir:

 • Hipertansif hastalar, migren, epilepsi, meme kanserli hastalar, kolesterol ve diabetik  hastalar bu ilaçları kullanabilir.
 • Emziren bayanlar da kullanabilir. Hatta  doğumdan 3 gün sonra loğusa bayanlar kullanmaya başlayabilir.
 • Damar tıkanıklığı ve sigara kullanan kadınlar da bu ilaçları kullanabilirler
]]>
17 Oh Progesteron https://www.progesteron.gen.tr/17-oh-progesteron.html Wed, 28 Nov 2018 21:36:32 +0000 17 Oh progesteron, Serumdaki 17 OH progesteron seviyesini ölçmek için yapılan testtir. Kolesterolden üretilen steroid bir hormon olan 17 oh progesteron'un başlıca üretim yeri böbrek üstü bezleridir. Genel olarak kortizl ve androsten 17 Oh progesteron, Serumdaki 17 OH progesteron seviyesini ölçmek için yapılan testtir. Kolesterolden üretilen steroid bir hormon olan 17 oh progesteron'un başlıca üretim yeri böbrek üstü bezleridir. Genel olarak kortizl ve androstendion testlerle birlikte yapılır. Sıklıkla konjenital adrenal hiperplazi hastalığının araştırılmasında bu test yapılır. Bu hastalıkta olan kişilerin tedavilerinin takibinde kullanılır. Kıllanma ve kısırlık şikayetleri olan kadınlarda da 17 oh progesteron testi yapılır. Böbrek üstü bezi yetmezliğinde ve bazı enzim eksikliklerinde bir takım şikayetler ve belirtiler görülür. Teşhisi koymak amacıyla bu belirtileri olan kişilere 17 OH progesteron testi yapılır. Düzensiz adet kanamaları, vücutta aşırı derecede kıllanma erkeklere özgü cinsiyet karakterleri olan kişiler ve erken dönemde ergenliğe giren erkek çocuklarında 17 OH progesteron testi yapılabilmektedir. 

Böbrek üstü bezi yetmezliğinde görülen belirtiler,
 • Sivilce,
 • Kısırlık,
 • İştahsızlık,
 • Düşük tansiyon,
 • Vücudun susuz kalması, 
 • Erkek veya dişi olduğu anlaşılmayan cinsel organların bulunması,
 • Erkeklere özgü ikincil cinsel karakterin gelişimi örnekler verilebilir.
17 OH progesteron testi genellikle kolda bulunan toplar damarlardan birinden alınan kan örneğinde elde edilen serumda yapılır. Bazı ender durumlarda ise gebelik esnasında KAH teşhis veya tedavisi için amniyon sıvısında da bu test yapılabilir. 17 OH progesteron testi için gün içinde kan dolaşımında değişiklik gösterdiğini düşünecek olursak sabah erken saatlerde testin yapılması daha uygun olur. 

17 Oh Progesteron17 OH progesteron referans değerleri
 • 0-28 günlük bebekler, 630 ng'nin altındadır.
 • Ergenlik öncesi kızlar, 100 ng'nin altındadır.
 • Ergenlik öncesi erkekler, 110 ng'nin altındadır.
 • Yetişkin erkekler, 220 ng'nin altındadır.
 • Yetişkin kadınlar, Folliküler farz, 80 ng'nin altındadır. Luteal faz, 285 ng'nin altındadır. Menopoz sonrası ise, 51 ng'nin altındadır.
Test sonuçlarına göre yüksek çıkan sonuçlar kişide konjenital adrenal hiperplazi (KAH) bulunabilme ihtimalini yükseltir. Normal sonuçlar ise kişide rahatsızlık olmadığını gösterir. 17 OH progesteron referans değerleri bilgi amaçlı verilmiş olup testin yapıldığı laboratuvara ve kullanılan yöntemlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Test sonuçları testin yapıldığı laboratuvarın vermiş olduğu referans aralıklarına göre yapılır. 
]]>
Progesteron https://www.progesteron.gen.tr/progesteron.html Thu, 29 Nov 2018 16:01:11 +0000 Progesteron, çeşitli fonksiyonları düzenleyip uyaran vücudumuzdaki hormonlardan birisidir. Gebeliğin olmasında büyük rol oynar. Progresteron hormonu yumurtalıklarda, böbrek üstü bezlerinde ve plasentada üretilir. Bu adet d Progesteron, çeşitli fonksiyonları düzenleyip uyaran vücudumuzdaki hormonlardan birisidir. Gebeliğin olmasında büyük rol oynar. Progresteron hormonu yumurtalıklarda, böbrek üstü bezlerinde ve plasentada üretilir. Bu adet döngüsünü düzenler ve gebelik için kadın vücudunu hazırlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda cinsel istek dürtüsünü veren bir hormondur.

Üreme yıllarında kadının beynindeki hipofiz bezi, folikül uyarıcı hormon olan FSH ve luteinizan hormonu olan LH üretir. Rahim astarı kalınlaşarak vücut östrojen ve progesteron hormonları üretmeye başlar.

Kadınlarda Progesteronun Önemli Rolü

Progesteronun en işlevlerinden biri, endometrium alıpimplante olmuş döllenmiş yumurtayı beslemektir.  Progesteron adet döngüsünün ikinci yarısında özel proteinlerin salgılanmasına da yardımcı olur. Eğer implantasyon oluşmamışsa progesteron seviyesinin düşük olduğunun belirtisidir.

Bir gebelik oluşmuşsa, progesteron plasentada üretilir ve seviyeleri gebelik boyunca yüksek oranda kalır.Yüksek östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin kombinasyonu, gebelik sırasında daha fazla ovulasyonu bastırır. Progesteron aynı zamanda hamilelik sırasında meme dokusundaki süt üreten bezlerin büyümesini teşvik eder.

Yüksek progesteron seviyeleri göğüslerde şişkinlik hissi veren bir ruh haline dönüştürerek vücutta hassasiyet yaratır. Bu dönemi atlatıldığı zaman düşük progesteron seviyeleriyle yumurtlama oranı azaldığı söylenebilir.

Progesteron Hormon Tedavileri

Progesteron hormonu rahmin faaliyetlerini etkileyen bir hormon çeşidini ifade eder. Progestojen ise 1950'li yıllardan bu yana var olmuş progesteron hormon tedavisi için sentetik versiyonlarını yani ilaçları ifade etmektedir. Yabani patatesten türetilmiş olan doğal progesteron mikronize edilmiş kapsüller geliştirilmiştir.

Menopoz hastalığı tedavisi ve kontraseptif östrojen dahilinde progesteron hormon tedavisi için ilaçlar, bir uzman tarafından verilir. Ve ayrıca doğum kontrolü ve anormal uterin kanaması gözlemlendiğinde progesteron içeren ilaçlar uzman doktor tarafından kullandırılır. Progesteron tedavisinde kullanılan ilaçlar, östrojen hormonunun etkilerini kontrol altına almak için kullanıldığı da görülmüştür.

Doğum kontrol hapları progesteron hormon maddeleri içeren haplardır. Bu haplar yumurtlamayı ve yumurtlama esnasında döllenmiş yumurtanın daha az açık olmasını engeller. Bu haplar tipik olarak belirtilen sırada alınması gerekir. Adet döneminin ikinci evresinde progesteron içeren bu hapların alınması durdurularak adet kanaması sağlanır.

Minipill olarak adlandırılan doğum kontrol hapları, sadece progesteron içerirler, östrojen hormon maddeleri içermezler. bu haplar progesteron içerdiğinden dolayı rahim girişini engelleyerek ovulasyon durumunu bastırır. Sperm kalın mukustan geçemez.İnce endometrial astar faha az açık hale gelmesi sayesinde döllenmiş yumurtayı engeller.

Adet döngüsü bakımı (sikrül bakım) progesteron içeren ilaçlar ın fonksiyonunu önemsemek ve doğru şekilde kullanmak önemlidir. Çünkü progesteron hormonu olmaksızın östrojen endometrial kanser riskini arttırır ve bu da çocuk yapmak konusunda negatif seyir izlemiş olur. Progesteron ne olursa olsun çocuk yapmak için gerekli bir hormondur. Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak; veya vücutta anormal hormon bozuklukları varsa, kan testiyle öğrenilebilen progesteron hormon seviyenizin normale dönüşmesi için doktorunuz progesteron maddesi içeren doğum kontrol hapı verebilir.

Eğer adet period döngünüz aksadıysa sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları yani minipill almayı tercih etmelisiniz. Östrojen hormonu denetlemek için arada bir progesteron içerikli ilaçların alınması gerekebilir. 

Bayanların yaşlılık evresinde, altı yıl veya daha fazla sürecek son adet döneminden bir yıl sonra erken menopoz  dönemine girdiği zaman, hormon düzeylerindeki dengesizlik, düzensiz yumurtlama ve adet kanamalarının yanı sıra rahatsız edici belirtilere neden olan aşırı sıcak basmalarına neden olu]]> Progesteron Hormonu Eksikliği https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-hormonu-eksikligi.html Fri, 30 Nov 2018 04:36:59 +0000 Progesteron Hormonu Eksikliği:Bir cinsiyet hormonu olan progesteron, kadınlarda yumurtalık tarafından salgılanır ve adet döngüsü içinde östrojen hormonu ile beraber işlev görür. Düzenli olarak her ay rahmi gebelik için haz Progesteron Hormonu Eksikliği:

Bir cinsiyet hormonu olan progesteron, kadınlarda yumurtalık tarafından salgılanır ve adet döngüsü içinde östrojen hormonu ile beraber işlev görür. Düzenli olarak her ay rahmi gebelik için hazır hale getiren bu kadınlık hormonu, ön hipofizden salgılanan ve lütein yapan hormon ile beraber üretilir. Genel etkilerini kadınların cinsel organlarında belli eden progesteron hormonu, hamileliğin devam etmesini sağlar, kemik ve kaslara kuvvet kazandırır, kanın pıhtılaşma seviyesini sabitler ve gebelikte göğüsleri süt üretimine hazır hale getirir. Kadın için oldukça büyük öneme sahip olan progesteron hormonu eksikliği vücutta olduğu durumlarda birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Normal progesteron değerleri:

Yumurtlama öncesinde, 1ng/ml den az 
Adet döngüsünde, 5-20 mg/ml
Menopoz döneminde, 1ng/ml den az
Hamileliğin ilk üç ayında, 112.90 ng/ml
Hamileliğin altıncı ayında, 25,6-89,4 ng/ml
Hamileliğin son 3 ayında, 48-300 ng/ml aralıklarında olmalıdır.
 
Progesteron hormonu eksikliği, 

Gebelik ya da yumurtlama dönemleri dışında progesteron hormonu oranı düşük olur.Fakat progesteron hormonunun anormal derecede düşük olması genellikle yumurtalık sorunlarına işaret eder. Progesteron eksikliği adetin ağır ve düzensiz olması, kanamaların sıkıntılı olması hamilelikte ise düşük problemleri anlamına gelmektedir.

Progesteron hormonu eksikliği nedenleri:

Menopoz, menopoz sırasında vücutta meydana gelen bazı değişiklikler arasında progesteron hormonunun düşüklüğü de yer alır. Menopoz durumunda progesteron seviyesi düşer.

Dış(ektopik)gebelik, döllenmiş olan yumurtanın rahim içinde değil de başka bir yerde büyümesi ile ortaya çıkan dış gebelikte yumurta genellikle fallop tüpüne tutunur. Bu durum da progesteron hormonunun eksikliğine neden olabilir.

Progesteron Hormonu EksikliğiYumurtlama sorunları, progesteron eksikliği yumurtalıkların olgunlaşmamış olan bir yumurtayı bırakmaması ile de oluşabilir. Yumurtlama sorunları yumurtalık kistleri ve tümörleri, polikistik over sendromu ve endometriyozis gibi nedenlerden dolayı görülebilir.

Düşük ve cenin ölümü, bebeğin düşürülmesi ya da aldırılması ile beraber devamlılığı sağlanması gereken bir gebelik olmadığı için progesteron hormonu seviyesi azalır.

Hipogonadizm, yumurtalık ya da testislerde olan işlev bozukluğu, fonksiyon yetersizliği ya da işlevsizlik anlamına gelen hipogonadizm progesteron seviyesinin düşmesine ve cinsellik hormonlarının azalmasına yol açabilir.

Preeklampsi, plasentadan sağlanmış olan bazı toksin maddelerinin damarlarda zarara yol açması ile ortaya çıkan ve kan zehirlenmesi de denilen preeklampsi, hafif ya da ileri derecede seyredebilir ve progesteron hormonu eksikliğine neden olur.

Sigara, aşırı sigara kullanımı vücuttaki progesteron alıcılarını kapatır ve vücudun ihtiyacı olan progesteronu alamaması ise üretiminin eksilmesi neden olur. Sigara erken yaşta menopozu tetikler ya da kısırlığa sebep olarak progesteron seviyesinin düşmesine yol açabilir.

Progesteron hormonu eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar, progesteron eksikliği safra kesesi hastalığı, tiroid fonksiyon bozukluğu, kısırlık, depresyon, aşırı kilo alımı, panik atak ve fibrokistik meme gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca progesteron hormonu eksikliği durumunda göğüslerde hassasiyet, vajinal kuruluk ve magnezyum eksikliği gibi problemler de ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu gibi rahatsızlıklar ile karşılaşıldığında doktorun önereceği pr]]> Progesteron Hormonu Yüksekliği https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-hormonu-yuksekligi.html Fri, 30 Nov 2018 13:21:11 +0000 Progesteron hormonu yüksekliği, progesteron hormonu, her ay düzenli olarak rahmi gebelik için hazırlayan bir kadınlık hormonudur. Östrojen hormonuyla birlikte çalışır. Progesteron; bayanlarda ön hipofizden salgılanan lutein hormo Progesteron hormonu yüksekliği, progesteron hormonu, her ay düzenli olarak rahmi gebelik için hazırlayan bir kadınlık hormonudur. Östrojen hormonuyla birlikte çalışır. Progesteron; bayanlarda ön hipofizden salgılanan lutein hormonunun denetimi altındaki yumurtalıklar tarafından üretilen, insanlarda ve hayvanlarda adet döngüsü, emriyogenez ve hamilelikte önemli bir yere sahiptir. Hayatımızı ve vücudumuzu yöneten hormonlar aslında çok önemlidir. Cinsiyet ve steroit hormonu olan progesteron hormonu, erkeklerde de üretilir fakat kadınlara göre çok az miktarda bulunur. Progesteron erkeklerde sperm gelişimini sağlar. Hamilelik gerçekleşmişse hamileliğin sürdürülmesini sağlar. Plasenta ve böbrek üstü bezinden salgılanır ve kanda genellikle proteinlere bağlı bir biçimde taşınan progesteron, aynı zamanda oluşacak gebelik için dölyatağının hazırlanmasını başlatır.

Göğüsleri süt üretimine hazırlayan ve kanın pıhtılaşma oranını sabitleyen progesteron hormonu değerleri kadınlarda; yumurtlama öncesi, menopoz sonrası, hamilelik önce ve sonrası değişiklik gösterebilir. Fakat erkeklerde normal olan değeri 1 ng/ ml' den daha azdır. Kadınlarda progesteron yüksekliği, genellikle gebelik yada yumurtlama anlamına gelmektedir. Tek başına ciddi bir sağlık problemine neden olmayan progesteron yüksekliği çok nadiren bir hastalık belirtisi olabilir.

Progesteron Hormonu YüksekliğiProgesteron hormonu yüksekliği nedenleri:
Daha çok gebelik dönemlerinde görülen progesteron hormonu yüksekliği; ikiz veya ikiden fazla bebeğe hamile kalınması ve toplumda üzüm gebeliği diye bilinen mol gebelik yaşanması durumunda normalden fazla yükselebilir. Doğum kontrol hapları yada hormonal tedavileri için kullanılan ilaçlar, böbrek üstü bezlerinde görülen hastalıklar, meme ve yumurtalık kanserleri de yine progesteron seviyesiyle oynayan nedenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hipofiz bezleri, yumurtlamanın olmadığı düzensiz adetler ve turner sendromu da progesteron hormonu yükselmesine sebep olan durumlar arasındadır.

Progesteron hormonu testleri: 
Genellikle alınan kan örneği ile ölçümü yapılan progesteron hormonu seviyesi, bazen 24 saat toplanan idrar örnekleriyle de yapılabilmektedir. Testin yapılması; kısırlık nedenini belirleme, düşük ihtimalinin değerlendirilmesi, dış gebelik olup olmadığı, bayanlarda anormal kanamaların sebepleri ve yumurtlamanın ne vakit olduğunun belirlenmesinde önemli rol oynar.
]]>
Progesteron Yüksekliği https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-yuksekligi.html Sat, 01 Dec 2018 12:08:32 +0000 Progesteron yüksekliği, günümüzde bayanlarda karşılaşılan hormonal bir bozukluktur. İnsan vücudunda bulunan birçok önemli hormondan biri olan progesteron hormonu, direk olarak kadınlarda erkeklerden çok daha fazla üretilmektedi Progesteron yüksekliği, günümüzde bayanlarda karşılaşılan hormonal bir bozukluktur. İnsan vücudunda bulunan birçok önemli hormondan biri olan progesteron hormonu, direk olarak kadınlarda erkeklerden çok daha fazla üretilmektedir. Bu nedenle bir nevi kadınlık hormonları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Erkeklerde çok az üretilen progesteron hormonunun en büyük görevi kadınlarda, rahim içerisinde döllenen yumurta için hazırlıklar yapılmaktır. Bu nedenle anlamalıyız ki bir kadının gebe kalabilmesi için gerekli olan önemli hormonlardandır. Günümüzde birçok kadın bu hormonun çok fazla ya da çok az olmasına bağlı olarak hamilelik hayallerini gömmektedir. Progesteron hormonu yüksek olan insanlarda kanın pıhtılaşma derecesi sürekli olarak değişiklik gösterir. Bu durum özellikle bu hormonunun yüksek olduğu kişilerin cerrahi bir operasyon sırasında zorluklar yaşamasına neden olur. Bunun yanı sıra erkeklerde ise bu hormonun yükselmesi durumunda sperm içeriği ciddi bir şekilde bozulur. Bu nedenle bazı kadınların gebe kalamamasındaki en büyük neden tabi ki bu hormonun yüksek olmasıdır. Sperm içeriğinin bozulması durumunda diğer hormonlar sperm içerisinde daha az salgılandığı için gebelik mümkün olmayacaktır. Progesteron yüksekliği olan insanlarda kas ve kemik kuvvetlenmesi biraz daha iyi olur. Bu durum ise aslında bu hormonunu yüksek olmasındaki en olumlu durumdur. Bu hormon erkeklerde daha fazla olduğunda kas gelişimi biraz daha iyi olmaktadır.

Kadınlarda ölçülen değerlerde progesteron hormonunun yüksek çıkması direk olarak bir hamilelik belirtisidir. Bu nedenle yapılan hormon testlerinde progesteron hormonunun yüksek çıkması durumunda hemen doktorlar hamilelik testi de yaparlar. Hamile olan insanlarda bu hormon değeri normal değerden yaklaşık 5 kat daha fazla çıkar. Bu yükseklik ise vücuttaki bir değişikliğin belirtisidir. Bunun yanında bu hormonun yüksek olması bazen insanlarda bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum her ne kadar nadir olarak görülse bile ara ara karşılaşılan bir problemdir.

Progesteron YüksekliğiProgesteron hormonu yüksekliğinin nedenleri nelerdir

Hamilelik: Günümüzde meydana gelen progesteron yüksekliği, en çok hamilelik nedeniyle meydana gelmektedir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan bu durum hamile olan insanlarda rahim duvarının kalınlaşmasını sağlayarak kişinin gebe kalmasına imkan sağlamaktadır. Bu durumlarda kişide aşırı progesteron hormonu görülmesi durumunda bebeklerin ikiz olduğu kanısına varılabilir. Bunun yanı sıra yine aşırı yüksek olan bu hormon kişide halk arasında üzüm gebelik olarak adlandırılan gebeliğin varlığını arttırmaktadır.

İlaçlar: İnsanların ve özellikle de bayanların kullandığı tıbbi ilaçlar direk olarak bu hormon ve diğer hormonlara etki edebilmektedir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan bu durum en çok tansiyon ve diyabet ilaçları kullanan bayanlarda görülmektedir. Eğer sizlerde de progesteron yüksekliği varsa ve sürekli tıbbi ilaçlar kullanıyorsanız bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız.

Bazı kanser türleri: İnsanlarda meme kanseri, böbrek üstü bezi kanseri, troid kanseri ve buna benzer bazı kanser türleri vücutta bulunan hormon seviyelerine direk olarak etki yapar ve kişilerde hormonların farklılaşmasına neden olur. Bu nedenle progesteron hormonu, yaygın bir şekilde yüksek çıkabilir. 

Konjenial Adrenal Hiperplazi: İnsanlarda meydana gelen ve böbrek üstü bezlerinde kendisini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalığın varlığı durumunda sadece hormon bozuklukları değil kişide enzim eksiklikleri de meydana gelir. Progesteron yüksekliği olan insanlarda bu hastalık daha birçok problemin ortaya çıkmasına neden olur. 

]]>
Progesteron Değerleri https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-degerleri.html Sat, 01 Dec 2018 13:29:31 +0000 Progesteron Değerleri, Progesteron, büyük oranlarda korpus luteumdan ve plasentadan salgılanan c21 yapıda steroid bir hormondur. Daha düşük miktarlarda böbrek üstü bezlerinden de salgılanmaktadır. Progesteron, bir ara steroi oldu Progesteron Değerleri, Progesteron, büyük oranlarda korpus luteumdan ve plasentadan salgılanan c21 yapıda steroid bir hormondur. Daha düşük miktarlarda böbrek üstü bezlerinden de salgılanmaktadır. Progesteron, bir ara steroi olduğundan, steroid sentezleyen tüm organlarda diğer steroid hormonların öncülü olarak görev yapar. Korpus luteumdan sentezlendiğinde ise bir son hormondur. Progesteron karaciğerde metabolize edilir ve idrar ile atılır. 

Progesteron değerleri, kadınlarda ve erkeklerde değişiklik göstermektedir. Ayrıca kadınların bazı dönemlerinde de değişiklik gösterir. Kadınlarda progesteron değerleri, folliküler faz değeri olarak 0.2-1.4 ng/ml normal değerlerinde, luteal faz değeri olarak 4-25 ng/ml normal değerlerinde ve menopoz döneminde 0.1-1 ng/ml normal değerlerindedir. Erkeklerde ise progesteron hormonunun normal değerleri 0.1-1 ng/ml olarak değerlendirilir.

Progesteron DeğerleriProgesteronun ürogenital sistem üzerine etkileri:
 • Vajinal çok katlı yassı epitelde glikojen depolanmasını azaltarak vajinal pH'yı artırır. (pH>4,5)
 • Vajen epitelinde intermediate hücre hakimiyetini artırır.
 • Servikal mukusun sıvı içeriğini azaltır, viskozitesini artırır (hipervisköz), mukus tıkacı oluşturur ve elastikiyeti azaltır.
 • Servikal mukusun pH'sını azaltır ve asidik hale gelir.
 • Östrojenle prolifere olan endometriumda sekretuvar değişikliklere neden olarak endometriumu gebeliğe hazırlar.
 • Endometrium gland ve stromasında antimitotik ve antiproliferatif etkilidir.
 • Endometriumda anti-östrojenik etkilidir. Endometriumda östrojen reseptör oluşumunu azaltır.
 • Uterusta relaksasyona yol açar. Bu sayede gebeliğin idamesi sağlanır.
 • Tubada silier aktivite ve motiliteyi azaltır.
 • Memede lobül ve alveollerin gelişimini sağlar.
 • Kemiklerin yoğunluğunu artırır.
 • Vücut sıcaklığında 0,5-1 derece artışa yol açar. Kadınlar üreme zamanlarının geldiklerini buna bakarak anlayabilirler. Ancak güvenilir bir yöntem değildir.
 • Su ve tuz tutulumuna yol açar. 
]]>
Hamilelikte Progesteron Hormonu https://www.progesteron.gen.tr/hamilelikte-progesteron-hormonu.html Sun, 02 Dec 2018 10:24:24 +0000 Hamilelikte progesteron hormonu, hamilelik her kadına düşük yapma konusunda endişe yaratabilir. Düşük her 5 hamile kadının birini etkileyen yaygın bir sorundur. Buna rağmen düşüklerin çoğunluğu engellemek mümkün olmaz. Erke Hamilelikte progesteron hormonu, hamilelik her kadına düşük yapma konusunda endişe yaratabilir. Düşük her 5 hamile kadının birini etkileyen yaygın bir sorundur. Buna rağmen düşüklerin çoğunluğu engellemek mümkün olmaz. Erken döneme ilk haftalarda oluşan düşükler genellikle kromozomal anomaliler yüzünden kaynaklanır. Bu tür düşüklerde bebeklerin zaten yaşama şansı yoktur. Düşük olayını daha önceden yaşayanlar, daha sonraki gebeliklerinde yeniden bu sorunla karşılaşmayı istemez. Bu yüzden ilk gebeliklerinde düşük yaşayanlar ya da hamileliğinde düşük endişesi yaşayanlar için hamilelikte progesteron hormonu oldukça önemlidir. Ancak bu düşünce tam olarak doğru mudur, hamilelikte progesteron hormonu düşük olmaması için faydalı olur mu, bu konularda yapılan araştırmaların sonuçlarını sizlerle paylaşalım.

Hamilelikte progesteron hormonu düşüğe engel olur mu

Hamilelikte progesteron hormonu düşüğü engellenmez. Progesteron hormonu yumurtlamanın hemen ardından yumurtalıklardan salgılanan, rahim içindeki endometrium tabakasını destekleyen bir hormondur. Eğer erken hamilelik döneminde hormonun salgılandığı yumurtalıktaki korpus luteum denilen kısım çıkarılırsa, hamilelik düşükle neticelenir. Adet döneminin ikinci yarısında yetersiz progesteron hormonu salgılanırsa, bu luteal faz yetmezliği olarak tanımlanır. Fakat bunun tedavi edilmesi konusunda uzmanlar arasında görüş birliği bulunmamaktadır.

Daha çok tekrarlayan düşük yaşayanlarda kanda progesteron hormonu seviyesinin düşük olması halinde, dışarıdan progesteron hormonu desteği sayesinde hamileliğin devam ettirilmesine yardımcı olacağı şeklinde olumlu düşünceler bulunmaktadır. Fakat araştırmalar bu tedavi yaklaşımının doğruluğunun olmadığı yönündedir. Buna rağmen erken dönem hamileliklerde kanama durumunda hala gebe kadınlara progesteron hormonu verilmektedir. Bunun ne derece faydalı olduğuna dair geçerli bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır.

Hamileliğin devamında kanama yaşandığında yapılan ultrason tetkikinde kalp atışları olan canlı bir embriyonun görülmesi halinde, düşük yaşanmadan hamileliğin devam etme olasılığının % 90-96 olduğu söylenebilir. Kanama olduğu zaman hemen progesteron hormonuna başlamak düşük tehlikesi riskini değiştirmez. Gebeliğin erken döneminde progesteron hormonunun düşük çıkması bir sebep değil, sadece sonuçtur. Bu hamileliğin progesteron azlığında dolayı kötü gittiğini göstermez. Sadece hamilelik başarısız olduğundan dolayı progesteron hormonu düşük çıkmıştır.

Hamilelikte düşüklerin önlenmesi için progesteron hormonu kullanımı yapılan araştırmaların sonucunda hamileliğin seyrinde olumlu bir etkiye neden olmamıştır. Aksine dışarıdan verilen sentetik progesteron hormonu yeni doğan bebeklerde solunum sorunlarına, erkek bebeklerde hipospadias denilen penis deliğinin uç kısımda değil de penisin üzerinde başka yerde olduğu bir anomaliye neden olabilir. Bu olumsuz etkiler doğal progesteron hormonunda gözlenmemiştir.

Hamilelikte Progesteron HormonuHamilelikte progesteron hormonu erken doğumu önler

Hamilelikte progesteron hormonu tüp bebek tedavisinde aksine düşük açısından faydalı etkiler yapmaktadır. Tüp bebekle elde edilen gebelikte yapılan testle pozitif sonuç alındığında, anne adayına düşük riskini azaltmak amacıyla progesteron hormonu verilir. Hamilelikte progesteron hormonu normalde düşükleri önlemeye yardımcı olmasa da, en önemli etkisi erken doğum riskini azaltmasıdır. Bu yüzde hamilelikte progesteron hormonu normal şekilde salgılanmalı, bunun takibi yapılmalıdır.
]]>
Progesteron Düşüklüğü https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-dusuklugu.html Mon, 03 Dec 2018 09:29:37 +0000 Progesteron düşüklüğü, kadınlarda bir nevi cinsiyet hormonu denilen bir hormonun bazı nedenlere bağlı olarak düşmesidir. Bu hormon hamilelik döneminde aşırı bir şekilde yükselerek kadınlarda rahmin hazırlanması ve kal Progesteron düşüklüğü, kadınlarda bir nevi cinsiyet hormonu denilen bir hormonun bazı nedenlere bağlı olarak düşmesidir. Bu hormon hamilelik döneminde aşırı bir şekilde yükselerek kadınlarda rahmin hazırlanması ve kalınlaşmasında etkili olmaktadır. Hamilelik dönemi dışında bu horon zaten düşüktür. Bu hormonunun belli standart miktarları vardır. kadınlarda hamilelik dönemleri dışında bu hormon seviyesinin standartlar çerçevesi içerisinde olması, birçok şeyin normal olduğunun belirtisidir. Fakat bu standartların altına düşen progesteron hormonu, Kadınlarda birçok soruna neden olduğu gibi aynı zamanda kişilerde hamileliğin mümkün olmamasına da neden olabilmektedir. Genel olarak yapılan ölçümlere göre progesteron düşüklüğü olan insanların birçoğunda yumurtalık rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yapılan testler sonrasında progesteron düşüklüğü teşhisi konulan hastaların acilen tedavi olmaları birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Genellikle bu sorunun görüldüğü insanlarda adet düzensizlikleri, ağır ve sorunlu kanamalar, ara ara akıntılar meydana gelebilir. Bazı insanlarda bu belirtiler nedeniyle doktora gittikleri için progesteron düşüklüğü ortaya çıkarılır. Progesteron düşüklüğü, en çok hamile olan insanlarda problemlere neden olmaktadır. Çünkü hamile olmayan insanlarda progesteron seviyesi zaten baya düşüktür. Fakat bu hormonun hamile olan insanlarda normal koşullara göre oldukça yüksek olması gerekmektedir. Bu durum hem anne sağlığı için hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. 

Progesteron DüşüklüğüProgesteron düşüklüğünün nedenleri nelerdir

Menopoz: Kadınlarda menopoz döneminde ve bu döneme yaklaşmalar durumunda ciddi olarak hormonal değişiklikler görülür. Bu dönemlere birçok hormonda yükseliş meydana gelirken birçok hormonda da düşüşler meydana gelir. Düşüş gösteren hormonlar arasında progesteron hormonu da önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle bu dönemlerde kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesi ciddi bir şekilde düşer.
Dış gebelik: Yine kadınlarda meydana gelen dış gebelik probleminde yumurtaların rahim içerisinden başka bir yere tutunması nedeniyle oluşmaktadır. Bu gibi bir rahatsızlığın meydana gelmesi durumunda progesteron düşüklüğü ortaya çıkar.
Fallop tüpü iltihapları: Kadınlarda bulunan fallop tüpü üzerinde meydana gelen bu iltihaplar, direk olarak hormonların seviye değiştirmesine neden olur. Bu durumlarda direk olarak progesteron düşüklüğü de meydana gelecektir. Bu durum bazen insanlarda fallop tüpünün doğuştan gelen sorunları nedeniyle oluşmaktadır. Bunun haricinde bazı insanlarda fallop tüpüne yapılan cerrahi operasyonlar nedeniyle bu iltihaplar oluşum gösterir. 
Yumurtlama problemleri: Progesteron düşüklüğü olan kadınlarda direk olarak olgunlaşmış olan yumurtanın bırakılamaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle kişide sık sık adet bozukluğu meydana gelir.
Hipohonadizm: Erkeklerde testis, bayanlarda yumurtalıklarda bulunan fonksiyon yetmezliği bu hormonun düşük olmasına neden olur.

Yukarıda belirtilmiş olan nedenlere bağlı olarak insanlarda progesteron düşüklüğü meydana gelmektedir. Bu problemler, genellikle insanlarda yaygın olarak görülen nedenlerdir. Bunların haricinde erkeklerde ve kadınlarda sigara kullanımı bu duruma neden olan yaygın nedenlerden biridir. Sigara ve alkol içerisinde bulunan yabancı maddeler, vücutta bu gibi hormonsal bozukluklara neden olabilmektedir. Progesteron düşüklüğü olan insanlarda tedavi aşamalarına geçilmeden önce kesinlikle sigara ve alkol kullanımı sıfıra indirilmelidir. Bunun yanında nadiren görülse bile insanlarda bazı damar hastalıkları bu hormonun düşük olmasına neden olur. Özellikle preeklampsi adı verilen rahatsızlıkta insan vücuduna dışarıdan giren toksin etkili maddelerin damarlara zarar vermesi nedeniyle bu rahat]]> Gebelikte Progesteron https://www.progesteron.gen.tr/gebelikte-progesteron.html Mon, 03 Dec 2018 18:27:30 +0000 Gebelikte progesteron, bu hormon yumurtlama değerlerini ve düşük tehlikesi olup olmadığını gösterir. İnsan ve diğer canlılarda adet döngü süresi progesteron seviyesine göre gebeliğe hazırlar. Kadınlarda hipofizden salg Gebelikte progesteron, bu hormon yumurtlama değerlerini ve düşük tehlikesi olup olmadığını gösterir. İnsan ve diğer canlılarda adet döngü süresi progesteron seviyesine göre gebeliğe hazırlar. Kadınlarda hipofizden salgılanan Lutein (LH) hormonunun denetimiyle, gebelikte önemli etki eden progesteron hormonu birlikte cinsiyet ve steroit hormonu olarak gebelikte seviyesi artan bir hormondur. Rahmi hamilelik için hazırlayan progesteron hormonu, her ay belirli günlerde, birkaç gün içinde seviyesi hızla artar ve adet kanaması ile birlikte düşer. Gebeliğin başlamasını sağlayan progesteron hormonu, diğer hormonlar ile beraber meme fonksiyonlarını geliştirir ve doğumun gerçekleşmesinin ardından da memenin süt salgılamaya hazır hale gelmesine yardım eder.

Gebelikte progesteron hormon seviyesinin düşük olması durumlarında, bebeği düşürme tehlikesi ortaya çıkmasını engellemek adına az oranda da olsa progesteron ilaçları (duphaston ve progestan vb.) doktorun tavsiyesi üzerine  gebelik esnasında kullanılmaktadır. Gebelikte progesteron testi yapılmasının nedeni, düşüğü engellemektir ve kan tahlili ile progesteron hormon oranları gözlemlenebilmektedir.

Gebelikte Progesteron değerleri nelerdir

Kan tahlili ile ölçülen gebelikte progesteron hormon değerleri 3.34-25.56 dır.  Yalnız bilinmesi gerekir ki gebeliğin ilk başlangıcında progesteron değerleri yapılan kan tahlilin adet dönemi içinde uygulanan adet gününe göre değişkenlik göstermektedir.

Eğer bu hormon değerleri düşük çıkıyorsa gebenin adregenital sendrom ve cushing sendromu olduğu söylenebilir. Progesteron termojenik bir hormondur ve kadınlarda vücudun ısısındaki yükselmeden sorumludur.

Gebelikte progesteron hormonu seviyesinin kararlı oranlarda olması rahim için idealdir. Çünkü Rahmi kalınlaştırır ve esnekleştirir. Döllenmiş yumurta için rahim içinde destekleyici bir ortam hazırlamaya yardımcı olur. Fetüsü besler. Başarılı bir implantasyon ardından, progesteron gelişmekte olan fetus için destekleyici bir ortam korumaya yardımcı olur. gebelik 8-10 hafta sonra, plasenta yumurtalıkların progesteron üretiminin alır ve esas itibarıyla progesteron hormon üretimini arttırır.

Gebelikte Progesteron

Hamilelikte Progesteron Hormonu Bozukluğu

Progesteron hormonu hamilelik için çok önemli bir hormon olduğu ve meme dokusunda yer alan salgıların gelişmesi ile süt olmasını sağlayan çok önemli bir hormon olduğunu vurgulamıştık. Yani progesteron hormonu,  anne sütü üzerinde inanılmaz etkileri bulunmakta ve bebeğin gelişimini de  doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden gebelikte progesteron hormonuna bağlı  gelişen problemler ciddi olarak nitelendirilmektedir.

Gebelikte progesteron hormon seviyesinde ki bozukluklar, östrojen ve progesteron orantısız olmasından dolayı meydana gelir. Östrojenin  progesteron hormonundan fazla salgılanması, progesteronun görevlerini yerine getirememesine  bağlı olarak meme dokusunda bazı problemleri meydana getirmektedir.

]]>
Doğal Progesteron İçeren Bitkiler https://www.progesteron.gen.tr/dogal-progesteron-iceren-bitkiler.html Tue, 04 Dec 2018 13:25:48 +0000 Doğal progesteron içeren bitkiler, Progesteron hormonu özellikle kadın sağlığı üzerinde önemli bir hormon çeşididir. Bu hormon doğurganlığı arttıran ve gebeliği destekleyen özelliklere sahiptir. Progesteron yaşla birlikte a Doğal progesteron içeren bitkiler, Progesteron hormonu özellikle kadın sağlığı üzerinde önemli bir hormon çeşididir. Bu hormon doğurganlığı arttıran ve gebeliği destekleyen özelliklere sahiptir. Progesteron yaşla birlikte azalan ve bu düşüşle menopoz belirtileri ortaya çıkan ve prostat kanserine yakalanma riski oluşturan bir hormondur. Progesteron kadınlara olduğu kadar erkekleri de etkiler ve sperm sayısında iniş ve çıkışlara sebebiyet verir. Günümüzde sentetik ilaçlarla bu seviye yükseltilebilir. Bilindiği üzere bu ilaçların çoğu zaman istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. En doğru olan doğal progesteron içeren bitkilerden vücudumuzun ihtiyacı olan hormonu doğal yollardan almaktır. Örnek verilecek bazı bitkiler şunlardır.
 • Dereotu, Alternatif bitkisel tedavilerden faydalanmak için ve enfeksiyonu önlemek için antiseptik olarak bilinir. Bu bitki vücudumuzdaki hormonların çalışması üzerinde çok etkilidir. Araştırmalar sonucu dere otunda yüksek miktarda progesteron hormonu bulunduğu tespit edilmiştir. Yüksek miktarlarda tüketilen dereotu progesteron hormonunda yükselme sağlayacaktır. Salatalarınıza ekleyeceğiniz dereotunu birer kase yoğurda ekleyerek de tüketebilirsiniz.
 • Bektaşi üzümü, Doğal progesteron içeren bitkiler arasında, aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını artırmak içinde son derece önemli bir meyvedir. Karaciğer yavaş çalıştığında kandaki toksinler ve kirler,filtre edilemeyebilir. Bunun sonucun da progesteron üretimi de düşer. Sabahları aç karnına tüketeceğiniz bir kaşık ezilmiş Bektaşi üzümünü ağzınıza alıp suyla birlikte yutarsanız veya düzenli olarak sabahları meyvesinden tüketirseniz karaciğerinizin fonksiyonları artar ve akabinde  progesteron hormonlarınızın seviyesi korunur.
 • Avokado, Progesteron içeren ilaçların yan tesirleri düşünülecek olursa en doğru olan bunu doğal yollardan artırmanın bir  diğer şekli olan avokado ile yapmak olacaktır. Avokado üreme sistemi için son derece zengin olan steroller açısından önemli bir kaynaktır. Progesteron, östrojen ve yumurtalıkların düzenli çalışması açısından avokado tüketmesi önerilir.
 • Doğal Progesteron İçeren BitkilerIspanak ve domates, Antioksidan açısından zengin olan bu bitkilerde bolca B-6 vitamininde bulunmaktadır. Vücutta yeterli olarak progesteron üretilmesi B-6 vitaminine bağlıdır. Bu vitamin yumurtlamanın zamanında gerçekleşmesi için  hayati öneme sahip olmasıyla bilinir. Ispanaktan istenen vitaminin alınması için çiğ tüketilmesi tavsiye edilir. Eğer çiğ tüketemiyor sanız hafif haşlayarak veya buharda pişirebilir yoğurtla tüketebilirsiniz.
 • Ceviz, Çeşitli mineral ve vitamin deposu olan mucizevi bir besindir. Cevizin önemli bir diğer özelliği de progesteron gerekli miktarda üretmesi için vücudu uyaran sterollerle zengindir.Her sabah 6/7 adet cevizi tüketirseniz üreme sistemini ve fonksiyonunu artırabilirsiniz.
]]>
Gebelikte Progesteron Kullanımı https://www.progesteron.gen.tr/gebelikte-progesteron-kullanimi.html Wed, 05 Dec 2018 10:07:58 +0000 Gebelikte progesteron kullanımı, kadınlarda progesteron üreme sürecinin düzenlenmesinde etkin rol oynar. Gebeliğin hem başlamasında, hem de devamında etkili olur. Yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonu, rahim çeperlerini Gebelikte progesteron kullanımı, kadınlarda progesteron üreme sürecinin düzenlenmesinde etkin rol oynar. Gebeliğin hem başlamasında, hem de devamında etkili olur. Yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonu, rahim çeperlerini embriyonun tutunması için uyumlu duruma getirir. Gebelikte progesteron kullanımı özellikle tüp bebek tedavilerinde yumurta toplamı işleminin yapıldığı ertesi günde başlar, gebelik oluştuğunda 10. gebelik haftasında kadar sürer. Progesteron kullanımında kadında hafif kilo artışı ve ruh halinde değişimler olabilir. Enjeksiyon şeklinde yapıldığında ise, bölgede ağrıyla göğüslerde şişkinlik olabilir. Gebelik oluşmadığında ise, progesteron kullanıldığından adet kanamasında biraz gecikme olabilir. Bunun dışında normal gebelikte progesteron hormonu erken doğumun önlenmesi amacıyla kullanılabilir. Daha önceki yıllarda progesteron kullanımı erken gebelikte düşüğe engel olmak içinde oluyordu. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalarda bunun etkin bir tedavi olmadığı belirlendiğinden, bu sebeple kullanılmamaya başlanmıştır.

Gebelikte progesteron kullanımı (Erken doğumun önlenmesi için)

Erken doğum (Preterm doğum) gebeliğin 37. haftadan önce doğumla sonlanmasıdır. Erken doğum tehdidi 37. gebelik haftası öncesinde başlar. Doğumların ortalama % 10 kadarı erken doğumla gerçekleşir. Yeni doğan dönemindeki bebek ölümlerinin çoğunluğu erken doğumdan kaynaklanır. Bu yüzden erken doğumun önlenmesi, tedavisinin yapılması, komplikasyonların yönetilmesi için devamlı olarak araştırmalar yapılmaktadır. Son yıllarda gebelikte progesteron kullanımı erken doğumun önlenmesi amacıyla sıkça kullanılmaya başlamıştır.

Doğumdan daha önceki haftalarda kadının kanında progesteron hormonu seviyesinde değişiklik izlenmez. Fakat doğumdan hemen önceki dönemde progesteron çekilmesi meydana gelir. Bu yüzden progesteron hormonunun gebelik boyunca ve doğumun başlamasında etkili olduğu düşünülmektedir. Daha önceden erken doğum öyküsü olan hastalarda progesteron hormonu kullanımı FDA tarafından da onaylanmıştır. Normalde gebelikte dışarıdan alınan progesteron hormonunun bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri erkek bebeklerde ortaya çıkan hipospadias sorununun yaşanmasıdır. Bu problem penis ucunun olması gereken yerde yani uçta değil, penis üzerinde başka bir bölgede olmasından kaynaklanır. Bu nedenle gebelikte progesteron kullanımı dikkatli şekilde, doktor kontrolünde gerektiği zaman olmalıdır.

Gebelikte Progesteron KullanımıGebelikte progesteron kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Daha önceki doğumlarında erken doğum öyküsü olmayanlarda, servikal uzunluğu tam olarak bilinmeyen gebe kadınlarda erken doğumun önlenmesi amacıyla progesteron hormonu kullanımı tavsiye edilmez. Bu durumda fayda zarar orantısı yapılır. Çünkü progesteron bebek için sakıncalı olabilir. Gebelik döneminde bazı kadınlarda da rutin yapılan servikal uzunluk incelemesi yapılması önerilmez.

Daha önceden erken doğum öyküsü olmayan, servikal uzunluğu 20 mm den az olan hastalara erken doğumun önlenmesi için gebelikte progesteron kullanımı önerilir.

Daha önceden erken doğum öyküsü olan gebe kadınlarda yeniden erken doğumun olmaması amacıyla 20. ve 37. gebelik haftalarının arasında her hafta 250 mg olacak şekilde tek doz hidroksiprogesteron yapılması önerilir.

Çoğul gebeliklerde erken doğum riskinin önlenmesi için, progesteron hormonu kullanımı önerilmez. Bu tedavinin çoğul gebeliklerde erken doğumu önlediğine dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

PPROM hastaları içinde erken doğum eyleminin engellenmesi için gebelikte progesteron kullanımı önerilmez.

]]>
Progesteron Hormonu https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-hormonu.html Wed, 05 Dec 2018 20:04:10 +0000 Progesteron hormonu, daha çok yumurtalıklarda üretimi yapılan ve gebelik döneminde önemli rol oynayan bir kadınlık hormonudur. Progesteron kadınlık hormonu olsa da erkek vücudunda da çok az miktarda üretilir. Progesteron hormonu, daha çok yumurtalıklarda üretimi yapılan ve gebelik döneminde önemli rol oynayan bir kadınlık hormonudur. Progesteron kadınlık hormonu olsa da erkek vücudunda da çok az miktarda üretilir.

Progesteron hormonu görevleri

 • Kadın rahmini erkek spermi tarafından döllenmiş yumurta için hazırlar.
 • Gebeliğin devamlılığını sağlar.
 • Göğüslerde anne sütü üretimine yardımcı olur.
 • Erkeklerde sperm üretimi için gereklidir.
 • Kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar.
 • Kalojen üretimini destekler ve bu sayede derinin esnekliğine yardımcı olur.
 • Kemik ve kasların güçlenmesini sağlar.

Progesteron hormonu yüksekliği: Progesteron hormonunun yüksek olması genellikle gebelik ya da yumurtlama anlamına gelir. Şayet progesteron hormonu yüksekliğinde gebelik ya da yumurtlama söz konusu değilse bir hastalığın habercisi olarak progesteron hormonu yükselmiş olabilir. Progesteron hormonun yüksek olması genelde bir sağlık sorununa işaret eder.

Progesteron hormonu yüksekliği nedenleri

Gebelik: Progesteron hormonu rahim duvarının kalınlaşmasını sağlar. Bu sayede gebe kalmayı ve gebeliğin devamlılığına yardımcı olan kadınlık hormonlarından biridir. Gebelik sürecinde progesteron hormonunda yükseklik görülür. Progesteron hormonunun çok yüksek olduğu durumlar ise, ikiz ya da çoğul gebelikler ve mol gebeliğidir.

Kullanılan ilaçlar: Hormon tedavisi ya da doğum kontrolü için hap kullanmak progesteron hormonu seviyesinde dalgalanmalara neden olabilir.

Kanser türleri: Böbreküstü bezi kanseri, göğüs kanseri ve koryonepitelyom kanseri progesteron hormonu yüksekliğine neden olabilir. Koryonepitelyom çok nadir görülen bir tür yumurtalık kanseridir.

Konjenital adrenal hiperplazi: Böbreküstü bezlerinde oluşan hastalıklardır. Kilo kaybı, erkeklerde penis büyümesi, kızlarda belirsiz genital organ ve erken ergenlik gibi bazı belirtilere yol açabilir. Genetik bir hastalık olan konjenital adrenal progesteron hormonunun yükselmesine sebep olur.

Progesteron hormonu düşüklüğü: Progesteron hormonu gebelik ve yumurtlama dönemi haricinde genellikle düşük olur. Ancak progesteron hormonu anormal bir şekilde düşükse yumurtlamayla alakalı sorunlara işaret eder. Progesteron hormonu düşüklüğü adet kanamalarının düzensiz olmasına, ağır kanamalara yol açabilir. Gebelik döneminde progesteron hormonu düşükse bu durumda düşük yaşanabilir.

Progesteron HormonuProgesteron hormonu düşüklüğü nedenleri

Menopoz: Menopoz döneminde kadının yaşamış olduğu bazı değişiklikler hormonlarla da alakalıdır. Menopoz döneminde östrojen ve progesteron hormonu daha düşük olur.

Dış gebelik: Döllenen yumurtanın rahim harici başka bir alana yerleşmesi ve yerleştiği alanda gelişim göstermesi dış gebelik olarak tanımlanır. Gebeliğin geliştiği yer genellikle fallop tüpleridir. Dış gebelikte progesteron hormonu düşük olur. 

Yumurtlama sorunları: Progesteron hormonunda yaşanan düşüklük yumurtalıkların olgunlaşmış bir yumurtayı herhangi bir nedenden dolayı bırakamaması sebebiyle görülebilir. Örneğin, polistik over sendromu, endometriozis, yumurtalık kistleri ve tümörleri bu duruma sebep olabilir.

Cenin ölümü ya da düşük: Düşük hafif lekelenme ya da kanamalarla kendini belli eder. Gebelikte düşük yaşanmış ya da gebelik sonlandırılmışsa progesteron hormonu seviyesi düşer.

Preeklampsi: Preeklampsi halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinmektedir. Rahatsızlık hafif, orta ya da şiddetli gelişebilir ve progesteron hormonunun düşmesine sebep olur.

Sigara: Sigara kullanmanın vücutta progesteron hormonu düşüklüğünde payı olduğu düşünülmektedir. Sigara kullanımı nedeniyle vücut gerek duyduğu]]> Progesteron Eksikliği https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-eksikligi.html Wed, 05 Dec 2018 21:09:29 +0000 Progesteron Eksikliği: Bir cinsiyet hormonu olan progesteron hormonu yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır. Progesteron hormonu adet düzeni içinde östrojen hormonu ile beraber faaliyet göstermektedir ve LH yapıcı hormonun Progesteron Eksikliği: Bir cinsiyet hormonu olan progesteron hormonu yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır. Progesteron hormonu adet düzeni içinde östrojen hormonu ile beraber faaliyet göstermektedir ve LH yapıcı hormonun denetiminde olarak üretilmektedir. Progesteron hormonunun kadınların cinsel hormonu üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bu hormon kadının rahim kaslarının kasılmasını daha zor hale getirmekte ve rahim ağzında bulunan bezleri salgısının içeriği ile yeteneklerinde farklılıklar olmasına sebep olmaktadır. progesteron hormonu hamilelik esnasında döllenmiş olan yumurtanın rahme daha kolay tutunması için lazım olan koşulları hazır hale getirmekte ve hamileliğin başlaması ile devam etmesini sağlamakta, hamilelik döneminde meme dokusunu geliştirerek, bu dokuyu doğumun ardından süt salgılaması için hazır duruma getirmektedir.

Progesteron Eksikliği Nedir

Doğal yollarla gelişen progesteron eksikliği rahatsızlığı, yumurtalıkların yeterli derecede progesteron üretememesi ya da çok fazla östrojen üretmesi halinde meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Progesteron eksikliği rahatsızlığının başlıca sebepleri doğal olarak ya da çoğunlukla menopoz dönemi esnasında tetiklenmiş olabilmektedir.

Progesteron Testleri Ne Zaman Yapılır

Progesteron testleri genellikle adet döneminin 20. Gününün ardından, luteal faz ismi verilen dönem içerisinde yani kadının adet döneminin 21, 22 ve 23. Günleri içerisinde yapılmaktadır. Testlerin ardından test sonuçlarına bakılmakta ve rahimde yumurta olup olmadığı da bu şekilde anlaşılmaktadır. Testlerin ardından test sonucunun 10ng/mg üzerinde çıkması halinde kadının hamile olduğuna karar verilmektedir. Bunun yanı sıra, kısırlık sebepleri arasında yer alan ve progesteron düşüklüğü ile eş zamanlı olarak devam eden luteal faz defekti sorunlarının açığa çıkmasında da bu testi yapmakta fayda vardır. progesteron testi ile progesteronun hangi durumlarda düşük ya da yüksek olduğu konusunda bu testin hangi yaş gurubuna yapıldığına bakmak gerekmektedir.

Progesteron Eksikliği

Progesteron Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Progesteron eksikliğinin hastada var olup olmadığının ya da belirtilerinin belirlenmesi amacı ile bazı tükürük ve kan tahlilleri mevcut bulunmaktadır. Bu iki tahlilin de sonuçları genel olarak bir gün içerisinde alınabilmektedir. Bunun yanı sıra, hastadaki hormonsal değişimlerin daha kesin olarak bilinebilmesi amacı ile bu testlerin sonuçlarının alınması birkaç gün sürebilmektedir. Progesteron eksikliği rahatsızlığının diğer belirtileri ise şunlardır;

 • Hastanın düzenli olarak adet olamaması
 • Hastada Libido kaybı görülmesi
 • Hastanın duygu durumlarında değişiklikler olması
 • Hastanın geceleri terlemesi

Bu hastalarda aynı zamanda artan endometrial kanser çeşidi riski de mevcuttur. 

]]>
Progesteron Hormonu Değerleri https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-hormonu-degerleri.html Thu, 06 Dec 2018 14:10:30 +0000 Progesteron Hormonu Değerleri, Progesteron hormonu kadınlarda bulunan yumurtalıklar tarafından salgılanan cinsiyet hormonu olarak bilinmektedir. Progesteron hormonu kadınların adet döneminde adet döngüsünde östrojen hormonu ile be Progesteron Hormonu Değerleri, Progesteron hormonu kadınlarda bulunan yumurtalıklar tarafından salgılanan cinsiyet hormonu olarak bilinmektedir. Progesteron hormonu kadınların adet döneminde adet döngüsünde östrojen hormonu ile beraberce görev yapar. Ayrıca progesteron hormonu kadın kadınların cinsel organları üzerinde etkin olarak bulunur. Kadın rahminde bulunan kasların kasılmasını zorlaştıran ve rahim ağzında bulunan bezlerin salgısının birleşimini ve özelliklerinin değiştirir. Progesteron hormonu genellikle ayın ikinci yarısında seviyesi birkaç gün yükselerek daha sonrasında ise kadınların adet kanamaları sonucunda yükselen seviyenin düşmesi görülmektedir. Günümüzde çok sık kullanılan doğum kontrol hapları progesteron hormonunun sentetik formları olarak bilinmektedir. Ayrıca progesteron hormonu bayanların cinsel organları üzerinde çok etkin oldukları bilinmektedir. Progesteron hormonu Lh hormonunun denetimi altında üremesi sağlanır. Progesteron hormonu kadınların gebelik durumlarında kadın rahminde döllenen yumurtaların kadının rahmine çok daha kolay yerleşmesi için uygun ortamı hazırlama görevleri arasında bulunur. Progesteron hormonu değerleri özellikle kadınlarda çok değişkenlik göstererek kadınların vücut sisteminde olumsuz olarak etkilemektedir ve vücut işlevlerinde çeşitli bozukluklara sebep olmaktadır. Progesteron hormonu değerleri normal seviyede oluşum göstererek kadınlar üzerinde hiç bir olumsuz durum belirmeyecek olup kadınların sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Progesteron Hormonu Değerleri Kaç Olmalı

Progesteron hormonu değerlerini bulmak için öncelikle progesteron testi yapılması gerekmektedir. Progesteron testi ise kadınlar üzerinde bulunan progesteron hormonlarının değerlerini belirlemek amaçlı dalında uzman kişiler tarafından yapılan bir çeşit test olarak bilinmektedir. Progesteron testi belirtileri insan üzerinde yapılan çeşitli kan testlerinin belirtileri ile beraber belirti gösterdiği de bilinmektedir. Progesteron testi sonucunda kadının rahim bölgesinde yumurtlama durumunun olup olmadığının sonucuna varılmak için yapılan bir test olarak bilinmektedir. Yapılan progesteron testi sonucunda 10 ng/mg olması ve bu değerlerin dahada üzerlerinde olması durumunda yumurtlamanın varlığına zararlı olacağı bilinmektedir. Ayrıca kadında kısırlık sebeplerinden biriside progesteron seviyesinin düşüklüğü ile meydana gelen luteal faz defekti problemlerinin teşhisi de yapılan bu test ile ortaya çıkarılmaktadır. Progesteron hormonu değerleri insandan insan değişkenlik göstermektedir. Bu hormonların kişilerde değişkenlik göstermesi ise kişilerin vücut yapıları ve vücut sistemleri etkili olduğu bilinmektedir. Kadınlarda uygulanan progesteron testi değerleri bile gününe göre çeşitli değişkenlik göstermektedir mesela kadınların adet dönemi içerisinde yapılan progesteron test sonucu değerleri ile adet dönemine iki gün kala yapılan progesteron testi değerleri çok farklılık ve değişkenlik göstermektedir. Yapılacak olan progesteron testi adetin siklusunun ilk yarısında alınan sonuç ile yine adetin siklusunun ikinci yarısında yapılacak progesteron testi değerlerinde çok farklı belirtiler oluşacaktır. Erkeklerde görülen progesteron hormonu değerleri 0.1-1 ng/ml olduğu bilinmektedir. Bu değer bayanlarda ise şu şekilde olduğu bilinmektedir. Bayanlarda faliküler faz değeri olarak; 0.2-1.4 ng/ml olarak normal değerlerde görülmektedir. Yine kadınlarda luteal faz değerleri; 4-25 ng/ml değerlerinde görülürken kadınların menopoz döneminde daha farklı olarak; 0.1-1 ng/ml olarak değerlerde olduğu yapılan testler sonucunda bilinmektedir.

Progesteron Hormonu DeğerleriProgesteron Hormonu Değerleri Nelerdir

Progesteron hormonu kadınlar üzerinde etkisi olarak vajen epitelinde glikojen birikimini azaltarak vajende pH oranının artmasını sağlamaktadır. Ayrıca alkali ortam sağlayarak progesteron etki]]> Hamilelikte Progesteron Değerleri https://www.progesteron.gen.tr/hamilelikte-progesteron-degerleri.html Fri, 07 Dec 2018 09:43:22 +0000 Hamilelikte progesteron değerleri; 100 ng ve üstü şeklindedir. Progesteron gebeliğin devamını sağlayan en önemli hormondur. Yumurtlama sırasında değeri artar, gebelik süresince de son derece yüksek seviyelere çıkar. Gebel Hamilelikte progesteron değerleri; 100 ng ve üstü şeklindedir. Progesteron gebeliğin devamını sağlayan en önemli hormondur. Yumurtlama sırasında değeri artar, gebelik süresince de son derece yüksek seviyelere çıkar. Gebeliğin 10-36. haftasına kadar progesteron seviyesi yüksek seviyelerde seyreder.

Progesteron hormonu daha çok gebelikte plasentadan salgılanır. Hamilelikte progesteron değerleri, gebeliğin devamı için son derece önemlidir. Döllenmiş yumurtanın endometrium bölgesine oturmasını sağlar. Rahim ağzını genişletir, rahimi kalınlaştırır, gevşetir ve spermin yumurtaya ulaşmasını sağlar. Rahmin ağzındaki tıkacı kaldırır, yumurtaya doğru kemotaksis denilen bir çekim yaratır.

Bebek döllendikten sonra rahim duvarına progesteron hormonu vasıtasıyla yapışır. Progesteron hormonu rahim kasılmalarını engelleyerek düşük gerçekleşmemesini sağlar. Özellikle tekrarlayan düşüklerde kan progesteron seviyelerinin düşük bulunması dışarıdan verilecek progesteron hormonu desteği ile gebeliğin devam ettirilebileceği fikrini doğurmuştur. Geçmişte kabul gören bu tedavi uygulaması yapılan araştırmalar sonucu geçerliliğini yitirmiştir. Adet siklusunun ikinci yarısında progesteronun çok az salgılanması Luetal Faz yetmezliği olarak adlandırılır.

Oysa hala daha özellikle ülkemizde gebelik sırasında erken dönemde kanama meydana geldiğinde progesteron vermek hekimler arasında yaygın bir uygulamadır. Bu uygulamanın hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. Hamilelik seyri sırasında kanama ortaya çıktığında eğer ultrasonda canlı yani kalp atışları olan bir embriyo görüldüğü zaman bu gebeliğin düşük olmaksızın devam etme olasılığı %90-96 arasında değişmektedir.

Düşüklerin olmaması amacıyla progesteron kullanımı ile ilgili son yıllar içinde yapılmış olan araştırmaların sonuçlarını bir arada değerlendiren bir çalışmada bu tedavi yaklaşımın hamilelik boyunca herhangi bir olumlu etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Üstelik sentetik progesteron kullanımının yeni doğanlarda solunum sıkıntısına ve erkek bebeklerde hipospadias adı verilen ve penis deliğinin tam uçta değil penis üzerinde başka bir bölgede olması şeklinde açıklanabilecek bir anomaliye neden olabileceğini düşündüren bulgular vardır. Doğal progesteronlarda ise bu tür bir etki gözlenmemiştir.

Bununla birlikte son yapılan araştırmalar progesteron hormonunun bebek düşüklerini önlememekle birlikte erken doğumun engellenmesinde önemli rol oynayabileceğini göstermektedir.

Hamilelikte Progesteron DeğerleriHamilelikte progesteron değerleri, memeleri süt vermeye östrojen hormonu ile birlikte hazırlar. Fakat çok enteresandır ki gebelik sırasında süt gelmesini de engelleyen yine progesteron hormonudur.

Progesteron değerleri adet olmadan ya da yumurtlama öncesi çok düşüktür. Yumurtlama ile artmaya başlar. 2'ng olan değerler yumurtlama zamanında 2,5-2,8 ng'ye kadar ulaşabilir. Hamilelikte progesteron değerleri, 200-300 ng'ye ulaşır.

Gebeliğin başlamasını ve sürmesini sağlamakta olan progesteron hormonunun diğer görevi ise gebelikte meme dokusunu geliştirir ve bu dokuyu doğum sonrasında süt gelmesini hazır hale getirir. Progesteron, gebelikte, adrenogenital sendrom ve cushing sendromunda artarken Turner sendromu ve yumurtlamanın olmadığı düzensiz adet dönemlerde düşmektedir.
]]>
Östrojen Ve Progesteron https://www.progesteron.gen.tr/ostrojen-ve-progesteron.html Sat, 08 Dec 2018 03:58:48 +0000 Östrojen ve Progesteron, hormonları kadınların başta adet döngüsünde, üreme düzeninde, ergenliğin üzerinde, gebelikte önemli etkiler yapar. Hormonlar adet döngüsünde otonom sinir sistemiyle birlikte çalışarak işlev görür. Östrojen ve Progesteron, hormonları kadınların başta adet döngüsünde, üreme düzeninde, ergenliğin üzerinde, gebelikte önemli etkiler yapar. Hormonlar adet döngüsünde otonom sinir sistemiyle birlikte çalışarak işlev görür. Bağışıklık sistemi, migren, sinir sistemi, bağırsak ve mide faaliyetlerinde bile etkili olurlar. Aynı zamanda enerji seviyesini, psikolojik durumu, romantizmi, yaşamı, beslenme şeklini, tatlı ihtiyacını, kiloyu direkt olarak etkiler.

Östrojen hormonunun etkileri

Östrojen yumurtalıklardaki granulosa denilen hücrelerden salgılanır. Kadınlarda adet döngüsünde, boy uzamasında, göğüslerin büyümesinde, kadın tipinin oluşmasında önemli katkıları olan bir grup steroid hormondur. Hem kadınlarda, hem de erkeklerde bulunmaktadır. Kadınlarda üreme çağında oldukça yüksek seviyede olur.

Kadınlarda bir cinsiyet belirtisi olan göğüslerin dolgunlaşmasını sağlarken, sesin ince olmasını da sağlar. Kalçaların şekillenmesinde, dudakların büyümesinde östrojen hormonunun etkisi vardır. Ayrıca kandaki kolesterolü azaltır, bu etkisiyle kadınların kalp hastalıklarından korunmasını sağlar. Rahmin büyümesinde, vajenin kayganlaşmasında etkili olur. Genital bölgede kıllanmayı, kalça ve memelerin dolgunlaşmasını, meme başının koyulaşmasını sağlar. Östrojen enerji seviyesinin artmasına yardımcı olur. 

Adet kanamasının başladığı ilk günde östrojen hormonu en alt seviyesinden artmaya başlar. Bu dönemde kadın kendini yorgun hissetse de, ağrı çekse de, östrojen sayesinde vücudunda doping etkisi olur. Bir anda östrojen seviyesi yükseldikçe kendini dinç hissetmeye başlar. Bir haftalık süreçte vücudundaki ödem kaybolur, enerjisi artar, kendini daha iyimser hissetmeye başlar. İkili ilişkilerinde kendini daha başarılı hisseder. İştahını frenleyebilir, kolayca diyet yapar. Sosyalliği artar, dışarıya daha fazla çıkmak ister. Alışveriş yapar, aktiviteleri artar.

Vücutta östrojen hormon eksik olursa, ciltte kırışıklık, vajinada kuruluk, vajinada sarkma, cinsel ilişkide ağrı, zevk almama, saç dökülmesi gibi olumsuz etkiler olmaya başlar. Östrojen eksikliğinde kadınların erken yaşta menopoza girmesi bile mümkündür. Östrojen fazla olduğunda ise, kalçalarda yağ birikimi olur, selülit sorunu yaşanır, bacaklar kalınlaşır. Ayrıca vücuttaki kanser hücreleri uyarılır ve kadın cinsel organlarında kanser daha fazla etkili olabilir.

Östrojen Ve ProgesteronProgesteron hormonu etkileri

Adet döngüsünün ikinci yarısında yumurtalıklardan progesteron hormonu salgılanır. Bu hormonun görevi gebelik oluştuysa, gebeliğin devamını sağlamaktır. Ayrıca gebelik için döl yatağının hazırlanmasını sağlar. Östrojen tarafından kalınlaştırılan endometrium, döllenen yumurta ve fetusun barınacağı ortamı progesteron hazırlar. Ayrıca döl yatağı kaslarının kasılmasına mani olarak, gebelikte düşük yaşanmasına mani olur. Vücut ısısının artmasını, adet kanamasını gerçekleştirir. Bunun yanında östrojen hormonunun da etkilerini dengeleyerek, vücut düzenini sağlar. Östrojen ve progesteron birlikte çalışarak bu döngüyü gerçekleştirir.

Progesteron aynı zamanda uykuya ve yorgunluğa eğilim yapar. Adet döngüsünün son haftasına doğru östrojen ve progesteron seviyesi düşmeye başlar. Bu esnada vücutta su toplanır, memelerde şişme, gaz, baş ağrısı, hazımsızlık gibi belirtiler yaşanır. Özellikle diyet yapanlar için kötü bir süreçtir. Çünkü bu dönemde isteseler de kilo vermeyi başaramazlar.

Vücutta östrojen ve progesteron dengesi sağlıklı olursa, yaşamdan daha iyi zevk alınır. Her şey düzenli olarak ilerler. Cinsel yaşam, gebelik, ergenlik, vücudun biçimi bu hormonlarla dengelenir.
]]>
Progesteron Azlığı https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-azligi.html Sat, 08 Dec 2018 04:18:59 +0000 Progesteron azlığı, dendiği zaman bir cinsiyet hormonu olan ve kadınlarda yumurtalık tarafından salgılanmakta olan progesteron hormonunun seviyesinin düşük olması akla gelmektedir. Adet döngüsü içerisinde östrojen hormonu ile Progesteron azlığı, dendiği zaman bir cinsiyet hormonu olan ve kadınlarda yumurtalık tarafından salgılanmakta olan progesteron hormonunun seviyesinin düşük olması akla gelmektedir. Adet döngüsü içerisinde östrojen hormonu ile birlikte işlev görmekte olan bu hormonun LH olarak bilinen lutein yapıcı hormonun denetimi altında üretilmektedir. Bu hormonal kadın cinsel hormonunun üzerinde etkin olduğu gibi rahim kaslarının kasılmasını da zorlaştırmaktadır. Ayrıca rahim ağzında bulunan bezlerin salgısının bileşiminde ve özelliklerinde de değişiklikler yapmaktadır.

Progesteron hormonu, hamile iken döllenen yumurtanın rahime kolaylıkla tutunabilmesini sağlamak için gerekli ortamı da hazırlamaktadır. Bu bakımdan gebeliğin başlamasını ve sürmesini sağlamakta olan bu hormon, gebelik sırasında meme dokusunu geliştirmekte ve bu dokuyu doğum sonrasında da süt salgılamaya hazır hale getirmektedir. Ancak progesteron azlığı söz konusu olduğunda bu konularda sorun yaşanabilmektedir. 

Gebelik sırasında progesteron, adrenogenital sendrom, cushing sendromu ve yumurtlamanın olmadığı düzensiz adet görmeler sırasında düşmektedir.Bu yüzden progesteron değerlerinin bilinmesi için progesteron testleri uygulanmaktadır. Bu testlerin daha çok adetin yirminci gününden sonra luteal faz denilen dönemde adetin yürmi birinci, yirmi ikinci ya da yirmi üçüncü günüde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Bu test değerlerine bakılarak rahimde yumurtanın olup olmadığı anlaşılabilmektedir.Progesteron Azlığı

Progesteron testinin sonucuna göre hormon seviyesi 10 ng/mg üzerinde ise yumurtlama olduğu görülür. Ayrıca kısırlık nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkan progestoeron azlığı ya da düşüklüğü ile devam eden luteal faz defekti problemlerinin saptanması için de bu testlerin yapılması faydalı olmaktadır. Bu hormonun düşük olması durumunda turner sendromu, yumurtlamanın gerçekleşmediği düzensiz adetler ve hipofiz besinlerinin ortaya çıktığını görebilmek mümkündür.
]]>
Progesteron Testi https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-testi.html Sat, 08 Dec 2018 22:54:37 +0000 Progesteron testi, kanda bulunan progesteron hormonu seviyesinin ölçülmesi için yapılır. Progesteron hormonu kadının vücudunu gebeliğe hazırlayan önemli bir hormondur. Gebeliğin başlangıcından itibaren başlayarak, doğuma kada Progesteron testi, kanda bulunan progesteron hormonu seviyesinin ölçülmesi için yapılır. Progesteron hormonu kadının vücudunu gebeliğe hazırlayan önemli bir hormondur. Gebeliğin başlangıcından itibaren başlayarak, doğuma kadar devamlı şekilde salgılanır. Her adet döngüsünde salgılanmaya başlar, gebelik oluşmadığında hormon seviyesi geriler, kadında adet kanaması başlar. Progesteron erkeklerde de sperm gelişimini sağlayacak miktarda üretilir. Ancak kadınlardan daha az miktarda hormon salgılanır.

Progesteron yumurtlamadan sonra yumurtalıklarda corpus luteum denilen bölümde salgılanmaya başlar. Vücutta böbrek üstü bezlerinden salgılanan progesteronla birlikte rahim içi dokusunu embriyonun yerleşmesine uygun hale getirirler. Döllenme olmadığı takdirde corpus luteum alanı bozulur, progesteron hormonu üretimi azalır, adet kanaması olmaya başlar. Eğer yumurta döllendiyse rahme yerleşir. Bundan sonra progesteron üretimi yumurtalıkların yerine plasentada olmaya başlar. Bu doğuma kadar böyle devam eder. Erkeklerde ise böbrek üstü bezlerinden salgılanır.

Progesteron testi nasıl ve neden yapılır

Yapılan test genellikle kan örneği alınarak yapılır. Bazı durumlarda 24 saat süreyle toplanan idrar örneğiyle de progesteron testi yapılabilir. Progesteron testinin yapılma nedenleri arasında;
 • Yumurtlamanın olup olmadığını tespit etmek için
 • Kısırlık sebeplerinin tespit edilmesi için
 • Yumurtlama indüksiyonu olan kadınlarda bunun başarısının tespiti için
 • Erken dönem gebelikte dış gebelik tespiti için
 • Gebelikte düşük riskinin belirlenmesi için
 • Progesteron tedavisi bölgelerinin değerlendirilmesinde
 • Riskli gebeliklerde plasentayı değerlendirmek için
 • Kadınlardaki anormal kanamaların sebeplerini araştırmak için
 • Böbrek üstü bezlerinin sorunlarının araştırılması amacıyla bu test yapılabilir.
Progesteron testi sayesinde kadınlarda yumurtlamanın olup olmadığı kolayca tespit edilebilir. Bu adet döngüsünde 21. ve 23. günleri arasında progesteron testiyle belirlenebilir.

Progesteron TestiProgesteron testinde normal değerler nelerdir

Yapılan test sonucu hangi laboratuvarda, hangi yöntemle ve cihazla yapıldığına göre değişkenlik gösterebilir. Kadınlarda adet dönemine göre değerlerde farklılık gösterir.

Kadınlarda;
 • Folliküler faz: 1 ng / ml altı
 • Siklus ortası: 0,8-3,0 ng / ml arası
 • Luteal faz: 2-25 ng / ml altı
 • Menopoz döneminde: 1 ng / ml altı
 • Hamileliğin ilk 3 ayında: 10-44 ng / ml arası
 • Hamileliği ikinci 3 ayında: 19,5-82,5 ng / ml arası
 • Hamileliğin son 3 ayında: 65-290 ng / ml arası
Erkeklerde ise 1 ng / ml altı olur.

Kadınlarda elde edilen yüksek değerler; yumurtalık kanserini, gebeliği, böbrek üstü bezlerinin aşırı progesteron üretimi yaptığını ifade eder. Düşük değerler ise, yumurtalıklardaki yumurtlama sorunlarını, olası düşükleri, dış gebeliği ifade eder.

Progesteron testi nelerden etkilenir

Test sonuçlarını östrojen, progesteron, testosteron hormonları kullanımı, ampisilin, klomifen gibi ilaçların kullanılıyor olması, doğum kontrol hapı kullanımı, testten 1 hafta önce radyoaktif maddeyle film çekimi yapılması gibi etkenler etkileyebilir. Bu nedenle test sonuçlarını bunlar dikkate dikkate alınarak doktorunuz değerlendirmelidir. Progesteron testi öncesinde sonuçları etkileyebilecek ilaçlar doktor tarafından denetlenmelidir. Horon içeren ilaçların en az 4 hafta öncesinden kesilmelidir. Bir hafta kala radyoaktif maddeyle yapılan tarama testleri ertelenmelidir. Bu tedbirlerle progesteron testi sonuçları daha güvenli olacaktır.
]]>
Progesteron Tahlili https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-tahlili.html Sun, 09 Dec 2018 06:09:25 +0000 Progesteron Tahlili, kanda bulunan progesteron miktarını ölçmek için yapılan testtir. Progesteron, kadında bedeni hamileliğe hazırlayan stereoid bir hormondur. Erkeklerde de üretilen progesteron hormonu sperm gelişimine yardımcı o Progesteron Tahlili, kanda bulunan progesteron miktarını ölçmek için yapılan testtir. Progesteron, kadında bedeni hamileliğe hazırlayan stereoid bir hormondur. Erkeklerde de üretilen progesteron hormonu sperm gelişimine yardımcı olur fakat kadınlardan daha düşüktür. Progesteron hamilelik oluşması halinde doğuma kadar yükselerek devam eder fakat hamilelik oluşmazsa progesteron hormonu düşer ve adet kanaması gerçekleşir. Progesteron seviyesi düşük olanlar veya dengesiz progesteron hormonu salgılayan kişilerde gebe kalmak güç olur ve tedavi gerektirebilir. 

Progesteron Tahlili Nasıl ve Neden Yapılır:

Progesteron tahlili, genellikle kan üzerinden ve adetin 21 ve 23. günleri arasında  yapılır. Hastadan alınan kan örneği, hormon tahlil cihazlarında tahlil edilir fakat hekimin gerek görmesi durumunda 24 saat biriktirilen idrardan da progesteron tahlili yapılabilir. Progesteron tahlili yapılacak olan kişilerde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Tahlil öncesi hormon ilaçları veya doğum kontrol hapı kullanımı, tahlil öncesi bir haftalık süre içinde radyoaktif madde ile temas oluşması, ampisilin veya klomifen gibi ilaçların kullanılması progesteron tahlilinin sonucunu etkileyebilir. 

Progesteron Tahlili;
 • Gebe kalmada zorluk çekilen durumlarda, 
 • Yumurtlama olup olmamasını tespit etmede,
 • Yumurta transferi yapılan kadınlarda başarı oranını ölçmede,
 • Dış gebelik olup olmadığını belirlemede,
 • Düşük ihtimalini belirlemede,
 • Anormal kanamaların sebebinin belirlenmesinde,
 • Riskli gebeliklerde plasentanın değerlendirilmesinde,
 • Böbrek üstü bezlerinin anormal çalıştığı durumlarda progesteron tahlili yapılır.
Progesteron TahliliProgesteron tahlil sonuçları, hamilelikte 10-290 ng/mL karasında olmalıdır. İlk üç ayda 10 ng/mL olarak başlar ve düzenli bir hamilelikte yükselmeye devam eder. Normal bir kadında, 2-25 ng/mL arasında olmalıdır, menopoz döneminde 1 ng/mL olur.

Progesteron Tahlili Yüksek Değer Vermiş İse; Hamilelik, yumurtalık kanseri, böbrek üstü bezi kanseri, aşırı progesteron üretimi olduğu söylenebilir.
Progesteron Tahlili Düşük Değer Vermiş İse; Yumurtlama problemleri, düşük ihtimali, dış gebelik olduğu söylenebilir.
]]>
Progesteron İçeren Doğum Kontrol Hapları https://www.progesteron.gen.tr/progesteron-iceren-dogum-kontrol-haplari.html Sun, 09 Dec 2018 13:06:23 +0000 Progesteron içeren doğum kontrol hapları, minipill olarak bilinen doğum kontrol haplarıdır. Bunlar diğer haplar gibi östrojen hormonu içermez ve ağızdan alınır. Bir minipill hapın içindeki progesteron miktarı, karışık kombin Progesteron içeren doğum kontrol hapları, minipill olarak bilinen doğum kontrol haplarıdır. Bunlar diğer haplar gibi östrojen hormonu içermez ve ağızdan alınır. Bir minipill hapın içindeki progesteron miktarı, karışık kombine doğum kontrol haplarında olan progesteron miktarından düşüktür. Progesteron içeren doğum kontrol hapları rahim girişindeki mukusu kalınlaştırmakta ve spermin rahim içine girmesine engel olmaktadır. Bu sayede gebeliğin oluşmasına mani olurlar. Bunun yanında rahim iç dokusunu değiştirerek, gebeliğe elverişsiz duruma getirir, bazı durumlarda yumurtlama sürecini de etkiler. Tam bir korunma sağlanması için her gün bir minipill kullanılmalıdır.

Progesteron içeren doğum kontrol hapları gebeliği nasıl engeller
 • İçeriğindeki progesteron nedeniyle LH baskılanır ve ovulasyon engellenir
 • Rahim girişindeki servikal mukus kalınlaştırılır ve sperm girişi engellenir
 • Tubal motilite azaltılır
 • Rahim içi dokusu endometriumu blastokistin implantasyonu için elverişsiz duruma getirir
Bu doğum kontrol hapları etkin olması için her gün alınır ve diğer kutuya geçişte ara verilmez. Hapları kullanmaya başlarken adet kanamanız da ilk hapı adetin ilk günü almalısınız. Ayrıca progesteron içeren doğum kontrol hapları da günün aynı saatinde alınmalıdır. Eğer adet görmüyorsanız mesela emzirme dönemindeyseniz hapları istediğiniz bir zamanda başlama seçeneğiniz var. İlk hapın alınmasından 3 saat sonra hamileliğe karşı biraz koruma başlar. Fakat etkin bir koruma için haplara başladıktan sonra en az 1 hafta geçmelidir. Bu yüzden hapları kullanmaya başladıktan sonraki hafta prezervatif gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya devam etmenizi öneririz.

Progesteron içeren doğum kontrol hapları bir gün içmeyi unutursanız ya da normalde içtiğiniz saatten 3 ve üzeri saat geçmişse hemen hapınızı içmelisiniz. Bundan sonraki hapı aynı önceki saatte içmeye devam etmelisiniz. Hapı gecikmeli içtiğiniz için, yine 3 saat sonra kısmi koruma başlayacaktır. Fakat güvenli olması açısından 48 saat kadar cinsel ilişkide prezervatif, kondom gibi diğer seçenekleri de kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanım esnasında kusma ve ishal gibi yakınmalar olursa, hapın sisteme giremediği için koruma etkinliği yapamadığını anlamalısınız. Bu durumda gebe kalma riskiniz vardır. Hemen hapı unuttuğunuzda uyguladıklarınızı yapmalısınız.

Progesteron İçeren Doğum Kontrol Hapları
Progesteron içeren doğum kontrol hapları ve avantajları
 • Hipertansif hastalarda bu hapları kullanabilir
 • Kombine doğum kontrol haplarının aksine koagülaston sistemde etkilere neden olmazlar. Bu yüzden sigara içenler, daha önceden damar tıkanıklığı sorunu bulunan kişilerde bu hapları kullanabilir
 • Migren hastalarının kullanımda sakınca yoktur
 • Emzirme döneminde de kullanılabilir. Doğum yaptıktan 3 gün sonra hapları kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Diyabetik hastaların kullanımına uygundur. Karbonhidrat metabolizmasına etkisi oldukça azdır.

Progesteron içeren doğum kontrol hapları yan etkileri

Bu hapları kullananlarda adet düzensizliği meydana gelebilir. Progesteron kırılması kanaması olabilir. Ayrıca ciltte akne oluşumlarına yol açabilir. Bunun dışında fonksiyonel over kisti oluşumuna neden olabilir. Eğer yan etkileri fark ederseniz hemen doktorunuza gereken bilgileri aktarmalısınız.

Progesteron içeren doğum kontrol hapları düşük ve kürtajdan sonra hemen kullanılmaya başlanabilir. Ayrıca diğer haplardana farklı olarak yaş sınırlaması olmadığından, 35 yaşından sonra da kullanılabilir. Çok yüksek olmayan tansiyon sorununda ya da kontrol altındaki tansiyonda, kolesterol yüksekliğinde, guatr ve tiroit sorunları, epilepsi, migren, endometriyozis, kalp kapak hastalığı, miyom, yumurtalık kisti, memede iyi huylu]]> Hamilelikte Progesteron https://www.progesteron.gen.tr/hamilelikte-progesteron.html Mon, 10 Dec 2018 03:00:54 +0000 Hamilelikte progesteron, progesteron adet döngüsünde, embriyogenez ve gebelikte etkili olan cinsiyet hormonudur. Ön hipofiz ve yumurtalıklardan salgılanır. Düzenli olarak her ay salgılanarak kadın rahminin gebeliğe hazır olmasını Hamilelikte progesteron, progesteron adet döngüsünde, embriyogenez ve gebelikte etkili olan cinsiyet hormonudur. Ön hipofiz ve yumurtalıklardan salgılanır. Düzenli olarak her ay salgılanarak kadın rahminin gebeliğe hazır olmasını sağlar. Kadının hamilelik için hazırlığı progesteron hormonuyla başlar. Östrojen hormonuyla birlikte daha etkili olur. Döl yatağını döllenmiş yumurtanın yerleşeceği şekilde hazırlaması da oldukça önemlidir. Hamilelikte kadını meme dokularının gelişmesini sağlayarak, emzirme sürecinde süt salgılanmasında etkili olur. Hamilelikte progesteron hem öncesinde, hem de sonrasında faydalı etkilerine devam eder. Bu dönemde düşük riski taşıyan kadınlarda progesteron içeren ilaçların kullanımı da yaygındır. Ancak progesteron hormonunun düşük tedavisindeki etkinliği hakkında yeterli bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Buna rağmen özellikle tüp bebek tedavisinde, aşılamada düşük riskine karşı progesteron kullanımı yaygındır ve faydası olduğu düşünülür.


Hamilelikte progesteron değerleri

Yumurtlamanın olup olmadığının belirlenmesi amacıyla progesteron testi yapılmaktadır. Testte alınan kan örneğiyle, nadiren 24 saatlik idrar örneğiyle progesteron seviyesi ölçümü yapılır. Testin sonucunda gebeliğin oluşup oluşmadığı konusunda bilgi edinilebilir. Hamile kadınlarda progesteron değerleri 3,34-25,56 aralığında çıkmaktadır. Yine kısırlık sorunlarında da bu test yapılır.

Hamilelikte progesteron kullanılmalı mı

Normalde hamile kadınların progesteron hormonu içeren ilaçları, enjeksiyonları kullanmamaları tavsiye edilir. Ancak bazen düşük riski olanlar için progesteron öneren uzmanlarda vardır. Bu durumlarda mutlaka doktor kontrolünde, önerilere uygun şekilde progesteron kullanılmalıdır. Düşük riski dışında hamilelikte progesteron erken doğum riskine karşı kullanılmaktadır. Erken doğumun önlenmesi için progesteronun yararlı etkileri olduğu araştırmalarda tespit edilmiştir. Ancak hamilelikte progesteron kullanımının bazı yan etkileri olması nedeniyle, bu herkese uygulanamaz.

Hamilelikte ProgesteronErken doğum riskini karşı hamilelikte progesteron kullanımı kimlerde olur

Daha önceki gebeliklerinde erken doğum riski yaşayanlarda progesteron doktor kontrolünde kullanılabilir. Erken doğum riski gebeliğin 37. haftasından önce başlayan doğum eylemi belirtileriyle ortaya çıkar. Eğer önceden yaşanan erken doğum öyküsünün olması durumunda gebe kadınlara 20. ve 37. haftalar arasında gebelikte progesteron tek doz halinde önerilir. Ancak önceden erken doğum öyküsü bulunmayan ve servikal uzunluğu tespit edilmemiş gebe kadınlarda erken doğum riskinin önlenmesi amacıyla progesteron kullanımı önerilmez. Fakat erken doğum riski olmasa da, servikal uzunluğu 20 mm den daha az olan kadınlara da hamilelikte progesteron kullanımı tavsiye edilir. Ayrıca ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliklere de progesteron kullanımı tavsiye edilmez. 

Hamilelikte progesteron kullanımını bilinçsiz olursa, bebek açısından oldukça zararlıdır. Özellikle doğum sonrası anomalilerin oluşması açısından risk taşımaktadır. Bu anomalilerin en belirgin olanı erkek bebeklerde görülür. Penis ucunun olması gerektiği gibi uç kısımda değil, penisin herhangi bir yerinde üzerinde olması anomalisi progesteron kullanımından kaynaklanabilir. Bu yüzden hamilelikte dışarıdan verilen progesteron hormonu zararlı olabilir. Gerçekten faydalı olacağı kesin olmadığında kullanılmamalıdır. Vücudun salgıladığı doğal progesteronun bu tür olumsuz etkileri de olmaz.
]]> Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü https://www.progesteron.gen.tr/hamilelikte-progesteron-dusuklugu.html Mon, 10 Dec 2018 15:49:02 +0000 Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü, Progesteron, bayanlarda yumurtalıktan salgılanan adet döngüsü, hamilelik ve embriyogenezde etkili olan bir cinsiyet ve steroid hormonudur. Progesteron hormonu aynı zamanda her ay düzenli olarak Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü, Progesteron, bayanlarda yumurtalıktan salgılanan adet döngüsü, hamilelik ve embriyogenezde etkili olan bir cinsiyet ve steroid hormonudur. Progesteron hormonu aynı zamanda her ay düzenli olarak rahmi hamilelik için hazırlar. Adet döneminde östrojen hormonu ile birlikte fonksiyonu devam ettiren progesteron hormonu, lutein yapıcı hormonun kontrolünde salgılanır ve kadınlarda üreme sistemi üzerinde etkilidir. Kadınlık hormonu olan progesteron hormonu ayrıca rahim kasılmasını zorlaştırır ve rahim ağzında bulunan bezlerin salgılanma özelliğini değiştirir. 

Hamilelik için oldukça önemli bir hormon olan progesteron hormonu, hamilelik durumunda döllenmiş olan yumurtanın rahme tutunmasını, gebeliğin oluşmasını ve devam etmesini sağlar. Anne sütü üzerinde çok önemli etkisi olan bu hormon gebelik döneminde meme dokusuna etki ederek doğum sonrasında memede oluşacak olan süt için hazırlık yapar. Bu nedenlerden dolayı hamilelik döneminde yaşanan progesteron düşüklüğü oldukça ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Hamilelikte progesteron düşüklüğü nedenleri, progesteron hormonu gebelik döneminde antrenogenital sendrom ve cushing sendromu gibi rahatsızlıklara bağlı olarak düşebilir. 

Hamilelikte progesteron düşüklüğü belirtileri, hamilelik döneminde ortaya çıkan belirtiler bazıları anne adayları tarafından görülebilirken bazıları ise yalnızca doktor kontrolünden ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde progesteron hormonunun düşmesi, yoğun meme ağrıları, ateş basması, kan şekerinin düşmesi, baş ağrısı ve yorgunluk hissi gibi belirtiler gösterebilir.

Hamilelikte Progesteron DüşüklüğüProgesteron testi, yumurtlamanın olup olmadığını anlamak için yapılan bu testle kanda progesteron hormonu oranı ölçülür. Hamile kişilerde normal olan progesteron değerlerinin 3.34-25.56 arasında olması beklenir.
]]>