Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron içeren ilaçlar, adet söktürücü özelliği bulunan ve âdet kanamasını gün ve miktar olarak düzene koyan ilaçlardır. Gebelik olmadığı durumlarda âdet kanamasının daha kolay gelmesine yardımcı olan özelliği ön plana çıkar. Bu ilaçlar aslında doğum kontrol hapları grubunda yer alır ve her gün kullanılmak suretiyle doktor tarafından verilir. Progesteron içeren ilaçların tamamı östrojen içermezler, aksine nörotindron yani progesteron hormonu içerirler.

İçerdikleri progesteron hormonunun etkisi ile LH baskılanır ve ovulasyon durumunu engelleyerek adeti düzenlemeye yardımcı olur.

Progesteron içeren ilaç isimleri arasında ilk olarak bilindik minipill ve progestan hapları olmaktadır. Det kanamasının problem yaşanmadan şekilde gelmesi ve âdet kanamasının gecikmesini engellemek adına yardımcı olan bu haplar, âdet kanamasının ilk gününde alınırlar ve doktor kontrolü ile kısa bir süre sonra bırakılıp âdet kanamasının gelinmesi beklenir. Bu şekilde yapılmasının en önemli nedeni progesteron hormonunun salgılanması ancak adet döneminin ikinci evresinde gerçekleşmiş olmasıdır. Progesteron hormonu azaldığı sürece âdet kanaması gerçekleşmektedir.

Adet döneminde yeterli miktarda kanaması olmayan veya hiç kanama görmeyen kadınlara verilen progesteron içeren ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde verilmesi gerekir. Asla âdet kanaması görmeyen bir hastanın kendi insiyatifine dayanarak bu ilaçları alması veya yarıda bırakması gibi bir kullanım alışkanlığına girmesi uygun değildir. Çünkü pregesteron içeren birçok ilaç vardır ve doktor kontrolü ile bu ilaçlardan biri uygun görülerek kullanabilir.


Progesteron içeren ilaç isimleri

  • Crinone Vajinal jel
  • Synergon (Ampul)
  • Cyclogest (Ovül)
  • DI-PRO (Oleosum Ampul)
  • Progestan Kapsül
  • Progynex (Yumuşak Kapsül)
Bu ilaçlardan kapsül olanlardan birini kullanırsanız ve kullanmaya başlamışken unutursanız veya her zaman aldığınız saatten üç saatten daha uzun bir süre sonra hatırlayarak alırsanız hemen bir minipill almalısınız. Başka ilaçlar kullanıyorsanız bu ilacı normal zamanda alabilirsiniz. Çok geç vakitte aldığınız ilaç üç saatten daha uzun bir süre sonra alsanız bile sizi gebeliğe karşı yine de koruyacaktır ve progesteron hormonu salgılayarak âdet kanamanız gecikmeyecektir. İlacınızı almayı tamamen unuttuysanız ve başka bir kontraseptif kullanmamışsanız doktorunuza başvurmakta sizin yararınıza olacaktır.


Progesteron içeren ilaçların avantajları arasında şunlar sayılabilir

  • Hipertansif hastalar, migren, epilepsi, meme kanserli hastalar, kolesterol ve diyabetik hastalar bu ilaçları kullanabilir.
  • Emziren bayanlar da kullanabilir. Hatta doğumdan 3 gün sonra loğusa bayanlar kullanmaya başlayabilir.
  • Damar tıkanıklığı ve sigara kullanan kadınlar da bu ilaçları kullanabilirler

Progesteron İçeren İlaçlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Progesteron Kaç Olmalı?

Progesteron Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

17 Oh Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

17 Oh Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Progesteron Hormonu

Hamilelikte Progesteron Hormonu