Progesteron Hormonu Değerleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Progesteron Hormonu Değerleri?

Progesteron Hormonu Değerleri, Progesteron hormonu kadınlarda bulunan yumurtalıklar tarafından salgılanan cinsiyet hormonu olarak bilinmektedir. Progesteron hormonu kadınların adet döneminde adet döngüsünde östrojen hormonu ile beraberce görev yapar. Ayrıca progesteron hormonu kadın kadınların cinsel organları üzerinde etkin olarak bulunur. Kadın rahminde bulunan kasların kasılmasını zorlaştıran ve rahim ağzında bulunan bezlerin salgısının birleşimini ve özelliklerinin değiştirir. Progesteron hormonu genellikle ayın ikinci yarısında seviyesi birkaç gün yükselerek daha sonrasında ise kadınların âdet kanamaları sonucunda yükselen seviyenin düşmesi görülmektedir. Günümüzde çok sık kullanılan doğum kontrol hapları progesteron hormonunun sentetik formları olarak bilinmektedir. Ayrıca progesteron hormonu bayanların cinsel organları üzerinde çok etkin oldukları bilinmektedir. Progesteron hormonu Lh hormonunun denetimi altında üremesi sağlanır. Progesteron hormonu kadınların gebelik durumlarında kadın rahminde döllenen yumurtaların kadının rahmine çok daha kolay yerleşmesi için uygun ortamı hazırlama görevleri arasında bulunur. Progesteron hormonu değerleri özellikle kadınlarda çok değişkenlik göstererek kadınların vücut sisteminde olumsuz olarak etkilemektedir ve vücut işlevlerinde çeşitli bozukluklara sebep olmaktadır. Progesteron hormonu değerleri normal seviyede oluşum göstererek kadınlar üzerinde hiçbir olumsuz durum belirmeyecek olup kadınların sağlıklı olmasını sağlamaktadır.


Progesteron Hormonu Değerleri Kaç Olmalı?


Progesteron hormonu değerlerini bulmak için öncelikle progesteron testi yapılması gerekmektedir. Progesteron testi ise kadınlar üzerinde bulunan progesteron hormonlarının değerlerini belirlemek amaçlı dalında Uzman kişiler tarafından yapılan bir çeşit test olarak bilinmektedir. Progesteron testi belirtileri insan üzerinde yapılan çeşitli kan testlerinin belirtileri ile belirti gösterdiği de bilinmektedir. Progesteron testi sonucunda kadının rahim bölgesinde yumurtlama durumunun olup olmadığının sonucuna varılmak için yapılan bir test olarak bilinmektedir. Yapılan progesteron testi sonucunda 10 ng/mg olması ve bu değerlerin dahada üzerlerinde olması durumunda yumurtlamanın varlığına zararlı olacağı bilinmektedir. Ayrıca kadında kısırlık sebeplerinden birisi de progesteron seviyesinin düşüklüğü ile meydana gelen luteal faz defekti problemlerinin teşhisi de yapılan bu test ile ortaya çıkarılmaktadır. Progesteron hormonu değerleri insandan insan değişkenlik göstermektedir. Bu hormonların kişilerde değişkenlik göstermesi ise kişilerin vücut yapıları ve vücut sistemleri etkili olduğu bilinmektedir. Kadınlarda uygulanan progesteron testi değerleri bile gününe göre çeşitli değişkenlik göstermektedir mesela kadınların adet dönemi içerisinde yapılan progesteron test sonucu değerleri ile adet dönemine iki gün kala yapılan progesteron testi değerleri çok farklılık ve değişkenlik göstermektedir. Yapılacak olan progesteron testi adetin siklusunun ilk yarısında alınan sonuç ile yine adetin siklusunun ikinci yarısında yapılacak progesteron testi değerlerinde çok farklı belirtiler oluşacaktır. Erkeklerde görülen progesteron hormonu değerleri 0.1-1 ng/ml olduğu bilinmektedir. Bu değer bayanlarda ise şu şekilde olduğu bilinmektedir. Bayanlarda faliküler faz değeri olarak; 0.2-1.4 ng/ml olarak normal değerlerde görülmektedir. Yine kadınlarda luteal faz değerleri; 4-25 ng/ml değerlerinde görülürken kadınların menopoz döneminde daha farklı olarak; 0.1-1 ng/ml olarak değerlerde olduğu yapılan testler sonucunda bilinmektedir.


Progesteron Hormonu Değerleri Nelerdir?


Progesteron hormonu kadınlar üzerinde etkisi olarak vajen epitelinde glikojen birikimini azaltarak vajende pH oranının artmasını sağlamaktadır. Ayrıca alkali ortam sağlayarak progesteron etkisi ile vajen epitelinde hücre hakimiyetini sağlamaktadır. Progesteron hormonu servikal mukusunu kalınlaştırarak pH oranının azalmasını sağlayarak asitleşme oluşmasın sağlamaktadır. Kadınların göğüslerinde bulunan aveolar ve lobiler dokuların yükselmesini ve gelişmesini sağlar. Ayrıca progesteron hormonu termojenik bir hormon olduğundan kadınlarda oluşan yumurtlama sonrasında vücut ısısındaki artıştan sorumlu olduğu da bilinmektedir. Progesteron hormonu son olarak vücutta tuz ve su oluşumunu sağlamaktadır. Progesteron hormonları kadınların düz kaslarında gevşeme sağlamakta yardımcı olmaktadır ve bununla birlikte kadınların gebelik döneminde safra stazı, kabızlık oluşumu ve reflü rahatsızlığı oluşumunu da geliştirmektedir.

Progesteron Hormonu Değerleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Östrojen ve Progesteronun Etkileri

Östrojen ve Progesteronun Etkileri

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

17 Oh Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

17 Oh Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Hormonu Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Hormonu Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi