Hamilelikte Progesteron Hormonu
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Progesteron Hormonu

Hamilelikte progesteron hormonu, hamilelik her kadına düşük yapma konusunda endişe yaratabilir. Düşük her 5 hamile kadının birini etkileyen yaygın bir sorundur. Buna rağmen düşüklerin çoğunluğu engellemek mümkün olmaz. Erken döneme ilk haftalarda oluşan düşükler genellikle kromozomal anomaliler yüzünden kaynaklanır. Bu tür düşüklerde bebeklerin zaten yaşama şansı yoktur. Düşük olayını daha önceden yaşayanlar, daha sonraki gebeliklerinde yeniden bu sorunla karşılaşmayı istemez. Bu yüzden ilk gebeliklerinde düşük yaşayanlar ya da hamileliğinde düşük endişesi yaşayanlar için hamilelikte progesteron hormonu oldukça önemlidir. Ancak bu düşünce tam olarak doğru mudur, hamilelikte progesteron hormonu düşük olmaması için faydalı olur mu, bu konularda yapılan araştırmaların sonuçlarını sizlerle paylaşalım.

Hamilelikte progesteron hormonu düşüğe engel olur mu?

Hamilelikte progesteron hormonu düşüğü engellenmez. Progesteron hormonu yumurtlamanın hemen ardından yumurtalıklardan salgılanan, rahim içindeki endometrium tabakasını destekleyen bir hormondur. Eğer erken hamilelik döneminde hormonun salgılandığı yumurtalıktaki korpus luteum denilen kısım çıkarılırsa, hamilelik düşükle neticelenir. Adet döneminin ikinci yarısında yetersiz progesteron hormonu salgılanırsa, bu luteal faz yetmezliği olarak tanımlanır. Fakat bunun tedavi edilmesi konusunda uzmanlar arasında görüş birliği bulunmamaktadır.

Daha çok tekrarlayan düşük yaşayanlarda kanda progesteron hormonu seviyesinin düşük olması halinde, dışarıdan progesteron hormonu desteği sayesinde hamileliğin devam ettirilmesine yardımcı olacağı şeklinde olumlu düşünceler bulunmaktadır. Fakat araştırmalar bu tedavi yaklaşımının doğruluğunun olmadığı yönündedir. Buna rağmen erken dönem hamileliklerde kanama durumunda hala gebe kadınlara progesteron hormonu verilmektedir. Bunun ne derece faydalı olduğuna dair geçerli bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır.

Hamileliğin devamında kanama yaşandığında yapılan ultrason tetkikinde kalp atışları olan canlı bir embriyonun görülmesi halinde, düşük yaşanmadan hamileliğin devam etme olasılığının %90-96 olduğu söylenebilir. Kanama olduğu zaman hemen progesteron hormonuna başlamak düşük tehlikesi riskini değiştirmez. Gebeliğin erken döneminde progesteron hormonunun düşük çıkması bir sebep değil, sadece sonuçtur. Bu hamileliğin progesteron azlığında dolayı kötü gittiğini göstermez. Sadece hamilelik başarısız olduğundan dolayı progesteron hormonu düşük çıkmıştır.

Hamilelikte düşüklerin önlenmesi için progesteron hormonu kullanımı yapılan araştırmaların sonucunda hamileliğin seyrinde olumlu bir etkiye neden olmamıştır. Aksine dışarıdan verilen sentetik progesteron hormonu yeni doğan bebeklerde solunum sorunlarına, erkek bebeklerde hipospadias denilen penis deliğinin uç kısımda değil de penisin üzerinde başka yerde olduğu bir anomaliye neden olabilir. Bu olumsuz etkiler doğal progesteron hormonunda gözlenmemiştir.

Hamilelikte progesteron hormonu erken doğumu önler

Hamilelikte progesteron hormonu tüp bebek tedavisinde aksine düşük açısından faydalı etkiler yapmaktadır. Tüp bebekle elde edilen gebelikte yapılan testle pozitif sonuç alındığında, anne adayına düşük riskini azaltmak amacıyla progesteron hormonu verilir. Hamilelikte progesteron hormonu normalde düşükleri önlemeye yardımcı olmasa da en önemli etkisi erken doğum riskini azaltmasıdır. Bu yüzde hamilelikte progesteron hormonu normal şekilde salgılanmalı, bunun takibi yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşılama Sonrası Progesteron

Aşılama Sonrası Progesteron

Progesteron Değerleri Nelerdir?

Progesteron Değerleri Nelerdir?

Hamilelikte Progesteron Hormonu

Hamilelikte Progesteron Hormonu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Progesteron İğne Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Progesteron İğne Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Progesteron Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Progesteron Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron Hormonu Değerleri?

Progesteron Hormonu Değerleri?

Progesteron Kaç Olmalı?

Progesteron Kaç Olmalı?