Doğal Progesteron İçeren Bitkiler Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Doğal progesteron içeren bitkiler, Progesteron hormonu özellikle kadın sağlığı üzerinde önemli bir hormon çeşididir. Bu hormon doğurganlığı arttıran ve gebeliği destekleyen özelliklere sahiptir. Progesteron yaşla birlikte azalan ve bu düşüşle menopoz belirtileri ortaya çıkan ve prostat kanserine yakalanma riski oluşturan bir hormondur. Progesteron kadınlara olduğu kadar erkekleri de etkiler ve sperm sayısında iniş ve çıkışlara sebebiyet verir. Günümüzde sentetik ilaçlarla bu seviye yükseltilebilir. Bilindiği üzere bu ilaçların çoğu zaman istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. En doğru olan doğal progesteron içeren bitkilerden vücudumuzun ihtiyacı olan hormonu doğal yollardan almaktır. Örnek verilecek bazı bitkiler şunlardır.
  • Dereotu, Alternatif bitkisel tedavilerden faydalanmak için ve enfeksiyonu önlemek için antiseptik olarak bilinir. Bu bitki vücudumuzdaki hormonların çalışması üzerinde çok etkilidir. Araştırmalar sonucu dere otunda yüksek miktarda progesteron hormonu bulunduğu tespit edilmiştir. Yüksek miktarlarda tüketilen dereotu progesteron hormonunda yükselme sağlayacaktır. Salatalarınıza ekleyeceğiniz dereotunu birer kâse yoğurda ekleyerek de tüketebilirsiniz.
  • Bektaşi üzümü, Doğal progesteron içeren bitkiler arasında, aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını artırmak içinde son derece önemli bir meyvedir. Karaciğer yavaş çalıştığında kandaki toksinler ve kirler, filtre edilemeyebilir. Bunun sonucun da progesteron üretimi de düşer. Sabahları aç karnına tüketeceğiniz bir kaşık ezilmiş Bektaşi üzümünü ağzınıza alıp suyla birlikte yutarsanız veya düzenli olarak sabahları meyvesinden tüketirseniz karaciğerinizin fonksiyonları artar ve akabinde progesteron hormonlarınızın seviyesi korunur.
  • Avokado, Progesteron içeren ilaçların yan tesirleri düşünülecek olursa en doğru olan bunu doğal yollardan artırmanın bir diğer şekli olan avokado ile yapmak olacaktır. Avokado üreme sistemi için son derece zengin olan steroller açısından önemli bir kaynaktır. Progesteron, östrojen ve yumurtalıkların düzenli çalışması açısından avokado tüketmesi önerilir.
  • Ispanak ve domates, Antioksidan açısından zengin olan bu bitkilerde bolca B-6 vitamininde bulunmaktadır. Vücutta yeterli olarak progesteron üretilmesi B-6 vitaminine bağlıdır. Bu vitamin yumurtlamanın zamanında gerçekleşmesi için hayati öneme sahip olmasıyla bilinir. Ispanaktan istenen vitaminin alınması için çiğ tüketilmesi tavsiye edilir. Eğer çiğ tüketemiyor sanız hafif haşlayarak veya buharda pişirebilir yoğurtla tüketebilirsiniz.
  • Ceviz, Çeşitli mineral ve vitamin deposu olan mucizevi bir besindir. Cevizin önemli bir diğer özelliği de progesteron gerekli miktarda üretmesi için vücudu uyaran sterollerle zengindir. Her sabah 6/7 adet cevizi tüketirseniz üreme sistemini ve fonksiyonunu artırabilirsiniz.

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Progesteron Kullanımı ve Faydaları?

Gebelikte Progesteron Kullanımı ve Faydaları?

Aşılama Sonrası Progesteron

Aşılama Sonrası Progesteron

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Doğal Progesteron İçeren Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Progesteron Değerleri Nelerdir?

Progesteron Değerleri Nelerdir?

Progesteron Tahlili Nasıl Yapılır?

Progesteron Tahlili Nasıl Yapılır?